شما اینجا هستید

چرايي دخالت روحانيت در سياست

  حجت الاسلام والمسلمين فقيهي عاق والدين را در زمره بزرگ ترين گناهان کبيره ذکر و بر لزوم حفظ حرمت والدين از سوي فرزندان تاکيد کرد.

  حجت الاسلام والمسلمين سيد احمد فقيهي، استاد حوزه علميه قم امروز در آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بيان اين که در قرآن کريم بيان شده است که اگر خداوند بخواهد مي تواند تمامي گناهان انسان را بدون توبه ببخشد، گفت: اما در قرآن کريم بيان شده است که خداوند يک گناه را بدون توبه نمي بخشد که آن گناه شرک است و تا زماني که انسان توبه نکند، بخشيده نخواهد شد.

  وي افزود: بعد از مسأله توحيد در آيات قرآن کريم دومين چيزي که مورد توجه خداوند متعال قرار گرفته مسأله سفارش به والدين است، و اين مسأله به قدري مهم است که آزار و اذيت والدين حرام بوده در حالي که احسان به والدين واجب شمرده شده است.

  استاد حوزه علميه قم تصريح کرد: در آيات متعددي از قرآن کريم بيان شده است که «لا تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللَّهَ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً»،«وَ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ لا تُشْرِکُوا بِهِ شَيْئاً وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً»،«أَلاَّ تُشْرِکُوا بِهِ شَيْئاً وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً»،«وَ قَضى رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِيَّاهُ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً»،«يا بُنَيَّ لا تُشْرِکْ بِاللَّهِ إِنَّ الشِّرْکَ لَظُلْمٌ عَظِيمٌ وَ وَصَّيْنَا الْإِنْسانَ بِوالِدَيْهِ».

  حجت الاسلام والمسلمين فقيهي با تأکيد بر اين که عاق والدين از گناهان خطرناک است، گفت: بعد از شرک به خداوند دومين گناه کبيره عاق والدين است.

  وي افزود: تمامي اديان نه تنها اسلام، دين اجتماعي هستند و کمال انسان نيز يک کمال اجتماعي است و کساني که به حضور روحانيت در سياست اعتراض دارند بايد بدانند که چون دين اجتماعي است و سياست بخشي  از بدنه اجتماع محسوب مي شود؛ بنابراين دخالت روحانيت در سياست مجاز است البته بايد دقت کرد که با وجود اين که دين يک امر اجتماعي است اما بسياري از عادت ها و آداب اجتماعي که در زندگي مردم حتي متدينين وجود دارد فاسد کننده دين است به همين دليل در سير سلوک معنوي اولين توصيه به عرفا اين است که عادت ها و آداب هاي اجتماعي را کنار بگذارند.

  استاد حوزه علميه قم با بيان اين که بعضي از آداب اجتماعي نه تنها زندگي دنيا بلکه زندگي اخروي را نيز به انسان سخت کرده است، گفت: متأسفانه در جامعه امروز مهماني آنچنان سخت شده است که با وجود اينکه با خوردن يک نوع غذا ميهمان سير مي شود ولي با اين وجود خود را به زحمت انداخته و گاهي تشريفات و مخلفات سفره غذا از اصل غذا بيشتر مي شود.

  حجت الاسلام والمسلمين فقيهي با تأکيد بر اين که اين عادت ها و تشريفات انسان را از دين دور مي کند، گفت: بايد دقت کرد که دين، دين اجتماعي است اما نه دين آداب اجتماعي فاسد.

  وي افزود: از آن جايي که دين، دين اجتماعي است، براي اين که اجتماع قوام خوبي داشته باشد بايد رابطه پدر و مادر و اعضاي خانواده خوب باشد زيرا نخستين کانون تشکيل دهنده جامعه خانواده است.

  استاد حوزه علميه قم با اشاره به اين که در غرب نه تنها ماشين ها فراوان هستند بلکه انسان ها و سبک زندگي ماشيني نيز زياد شده است، افزود: در غرب کسي به کسي کاري نداشته و از حال همسايه خود بي خبر است، متأسفانه در جامعه امروزي ما نيز مانند غرب نشناختن همسايه براي مردم يک نوع روشنفکري و پرستيژ اجتماعي شده است.

  حجت الاسلام والمسلمين فقيهي با بيان اين که تجسس در کار ديگران با فضولي نکردن در کار همسايه متفاوت است و بي اطلاع از حال همسايه امر پسنديده اي نيست، گفت: براي اينکه کانون خانواده گرم باشد بايد پدر و مادر به فرزندان خود محبت کنند و از آن جايي که محبت پدر و مادر  به فرزند يک امر فطري و غريزي است، خود فرزندانشان را دوست دارند و علت اين که خداوند در قرآن دستور به محبت فرزندان به والدين داده است و اين امر را در مورد والدين بيان نکرده اين است که والدين به صورت غريزي به فرزندان خود محبت مي کنند؛ اما محبت فرزند به والدين چيز عجيبي است؛ زيرا در دوران پيري به دليل تغيير در خلق و خوي پدر و مادر محبت فرزندان به آنها کم مي شود چون رسيدگي و زحمت زيادي دارد به همين دليل قرآن کريم توصيه به مراقبت از پدر و مادر مي کند و محبت به پدر و مادر به خصوص در دوران پيري ثواب بسيار فراواني دارد.

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ ی خوب، جامع و کامل می‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏ ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.» مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)   مؤسسه... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در افق 1397 با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان،... ادامه