شما اینجا هستید

یکی از امتیازات مؤسسه دروس معارف آن است

  امتیاز مؤسسه در مقطع کارشناسی ، تقویت پایه فکری معارفی نقلی و عقلی به وسیله دروس معارف است؛ که هر فرد منصفی آن را تأیید می کنند؛ البته از سال 92 تأکید بیشتری بر این پایه های معرفتی شده است؛ لذا در وهله اول طلاب با این معارف آشنا می شوند و بعد وارد علوم انسانی می شوند.

   

  به گزارش روابط عمومی به نقل از انجمن فارغ التحصیلان، حجت الاسلام موسوی نسب در مراسم تجلیل از مقام استاد و گرامیداشت روز معلم، ضمن تبریک روز معلم و اعیاد شعبانیه به گزارشی از فعالیت های آموزشی این مؤسسه پرداخت.

  معاون آموزش مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، این مؤسسه را نهادی حوزوی دانست و افزود: مؤسسه تلاش دارد تا مسائل علمی که بر عهده حوزه علمیه است و شاید مغفول عنه مانده باشد، بر عهده بگیرد؛ امروز در بخش های دیگری از حوزه علمیه این تکلیف احساس شده و مراکزی دیگر هم با همین هدف تشکیل شدند.

  وی گفت: سر سلسله اهداف مؤسسه در حوزه علوم انسانی است تا به اسلامی سازی این علوم بپردازد؛ آشنایی طلاب به زبان روز و ادبیات فرهیختگان جامعه، آشنایی باعلوم رایج و پاسخ دادن به شبهات حوزه های اعتقادی و اخلاقی از دیگر اهداف مؤسسه است.

  موسوی نسب تهذیب اخلاق را از دیگر اهداف بلند مؤسسه دانست و با اشاره به تأکید علامه مصباح یزدی اظهار داشت: علامه مصباح یزدی افق بزرگی را در زمینه اخلاق مد نظر قرار دارند و لذا به برخی بخش های مؤسسه دستوراتی داده شده تا پیگیری های بیشتری صورت گیرد؛ لذا اگر پیشنهادی از سوی اساتید وجود دارد، عرضه کنند تا انشاء الله مورد استفاده قرار گیرد.

  وی با اشاره به توفیقات چشمگیر مؤسسه امام خمینی (ره) اظهار داشت: اما هنوز تا هدف نهایی و آرمانی، فاصله بسیاری داریم.

  معاون آموزش موسسه امام خمینی (ره) افزود:  امتیاز مؤسسه در مقطع کارشناسی ، تقویت پایه فکری معارفی نقلی و عقلی به وسیلهدروس معارف است؛ که هر فرد منصفی آن را تأیید می کنند؛ البته از سال 92 تأکید بیشتری بر این پایه های معرفتی شده است؛ لذا در وهله اول طلاب با این معارف آشنا می شوند و بعد وارد علوم انسانی می شوند.

  موسوی نسب ادامه داد: دانش پژوه با فراگیری این دروس معارفی ، پشتوانه ای برای حضور با رویکرد انتقادی در عرصه علوم انسانی پیدا می کند و از همین جا به مراکز دیگر توصیه می کنیم از این تجربه استفاده کنند و از دانش پژوهان تقاضا می کنیم که با چنین نگاهی به دروس معارف بپردازند.

  وی با بیان این که مؤسسه بر دروس فقه و اصول در کنار دروس مؤسسه تأکید دارد، ادامه داد: در برخی شهرستان ها مانند شیراز، تهران، اصفهان، بجنورد مقطع کارشناسی وجود دارد؛ البته تقاضاهای متعددی از شهرستان ها به وجود دارد، اما مؤسسه باید بر اساس استانداردهایی باشد که سختگیرانه بر آن پافشاری می کند.

  وی با اشاره به برخی فعالیت های معاونت برای تسهیل امر برای دانش پژوهان افزود: پایگاه اینترنتی آموزش در حال تغییراتی است تا دانش پژوهان بتوانند بسیاری از کارهای اداری شان را بدون حضور فیزیکی به انجام برسانند.

  موسوی نسب در ادامه اظهار داشت: هم چنین طلابی که معلم شش پایه آن ها از 18 بالاتر باشد، از آزمون کتبی معاف هستند و فقط در مصاحبه شرکت می کنند. هم چنین کارهایی نیز برای روان سازی در مراحل پایان نامه در حال صورت گرفتن است.

  موسوی نسبت با اشاره به برگزاری امتحانات از 25 اردیبهشت اظهار داشت: اگر کسانی احساس تکلیف کردند که باید برای حضور حداکثری در انتخابات روشنگری کنند، طبق برنامه ای که آماده شده می توانند در امتحان مجدد آن که بعد از 24 اردیبهسشت برگزار می شود؛ شرکت کنند.

  گفتنی است مراسم گرامیداشت روز معلم با حضور علامه مصباح یزدی و با تقدیر از معلمان برتر، امروز سه شنبه 11 اردیبهشت ماه در سالن همایش های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)  برگزار شد.

   

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ ی خوب، جامع و کامل می‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏ ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.» مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)   مؤسسه... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در افق 1397 با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان،... ادامه