شما اینجا هستید

پژوهش و تحقيق راه مبارزه و شکست دشمن و تأمین اقتدار همه جانبه نظام اسلامی است

   قائم مقام موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) گفت: اگر به دنبال مقابله با دشمنان هستيم بايد با پژوهش به اين امر برسيم و اگر مي بينيم دشمنان در حال حرکت هستند با انجام پژوهش است.

  به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و به نقل از خبرنگار خبرگزاري «حوزه» حجت الاسلام و المسلمين محمود رجبي ظهر امروز در آيين تجليل از نخبگان و پژوهشگران فناور استان قم، اظهارداشت: اگر مي خواهيم که مستقل باشيم و در برابر زورگويي و به رغم توطئه های اسکتبار جهانی و صهيونيست ها به راه پرافتخار انقلاب اسلامی ادامه دهیم، بايد به پژوهش در همه زمینه ها بهای بیشتری بدهیم.

  استاد حوزه علميه قم با اشاره به جايگاه پژوهش و تحقيق افزود: علاوه بر اينکه در فرهنگ ديني پژوهش امر بسيار مهمي است، در شرایط کنونی جهان و در در نظام ما ضرورت مضاعف دارد و اگر نيازمند اقتدار ديني، فرهنگي، سياسي، اقتصادي، اجتماعي و... هستيم با پژوهش می توانیم به اين نتيجه مطلوب برسيم.

  حجت الاسلام و المسلمين رجبي بيان داشت: دوران ما دوراني است که کشورهايي که به اين فناوري ها دست مي يابند بر خلاف آن چه که اسلام تاکيد دارد، بخل در اطلاع رساني علمی و بهره مند ساختن جوامع دیگر دارند و ما براي اينکه بخواهيم به درجات علمي بالاتر برسيم بايد خودمان تلاش نماییم تا به نتيجه مطلوب برسيم.

  وي ادامه داد: با خودباوري و اعتقاد به ما مي توانیم و با ايمان و تقوا به نتيجه مطلوب می رسيم.

   ایشان یکی از مصائب جهان و آسیب های پژوهش های در عرصه بین الملل را جدایی پژوهش از تعهد و اخلاق دانست که نتیجه آن را کشتار ملت های جهان به ویژه مردم یمن، سوریه و عراق است.

  عضو هيئت امناي دانشگاه قم افزود: بايد پژوهش هايي که انجام مي شود به درد نظام اسلامی مردم، بخورد و پژوهش های ما نیازمحور شود.

  وي گفت: در عرصه پژوهش به توليد فکر و نظريه و نوآوري نياز داريم و باید جهت گیری سیاست ها و برنامه ریزی های مسئولان در اين زمينه به سوی توليد علم باشد.

  حجت الاسلام و المسلمين رجبي اظهارداشت: ترويج فرهنگ نو آوري و نو انديشي از ديگر مسائل مهمي است که بايد در اين زمينه اقدام کرد و در اين راستا اساتيد دانشگاه نقش مهمی دارند.

  وي گفت: انقلابی بودن و بصيرت سیاسی فرهنگی شرط دیگر پژوهش ها است تا پژوهش هاي ما در خدمت انقلاب باشد.

  اين استاد حوزه  افزود: فراهم ساختن شور و نشاط علمي براي دانشجويان از ديگر مسائل مهمي است که بايد مد نظر قرار گيرد و اين وظيفه اساتيد و مسئولان است.

  حجت الاسلام و المسلمين رجبي بيان داشت: پژوهشگران وظايف مهمي دارند، زماني که ما از نظر اقتصادي و .... تحريم هستيم از نظر علمي هم تحريم هستيم و به هيچ وجه نمي خواهند ما پيشرفت کنيم که بايد با اتکا به درون و شتاب دادن به پژوهش اين تحريم ها را شکسته و به توليد علم بپردازيم.

  عضو هيئت امناي دانشگاه قم ادامه داد: يکي از توطئه هاي دشمن براي ترويج بي بند و باري اين است که آداب را از جامعه ما بزدایند، بايد مراقب باشيم و اسير توطئه هاي دشمن نشويم.

  وي با بيان اينکه اگر پژوهش نباشد علم و عالمي نيست، اظهارداشت:  آنچه که زيرساخت آن همه تکريم و تجليل در علم و عالم و تعلیم است، پژوهش است، حتي براي فراگيري علم دين هم نيازمند پژوهش هستيم و بالاتر از آن پژوهش و شور و نشاط علمی زمینه حفظ و ارتقای فرهنگ دینی را در میان دانشجویان فراهم می سازد.

  قائم مقام موسسه امام خميني(ره) يادآور شد: در روايات و آيات در خصوص تجلیل و تکریم و توصیه به علم و گفت و گوی علمی و استاد و دانشجو و دوري از جهل نيز سخن فراوان گفته شده است و نکته قابل دقت و توجه اين است که همه اين فضائل و عظمت و جايگاه که در آیات و روايات آمده است، در واقع تجليل و تکريم از پژوهش است.

  عضو هيئت امناي دانشگاه قم گفت: اگر پژوهش نباشد علم و عالمي نيست و آنچه که زيرساخت آن همه تکريم و تجليل است، پژوهش است، حتي براي فراگيري علم دين هم نيازمند پژوهش هستيم.

  حجت الاسلام و المسلمين رجبي تصريح کرد: پيامبر(ص) مي فرمايند که یک نشست و مذاکره علمي هرچند کوتاه مدت در پیشگاه خداوند متعال محبوب تر از 12 هزار بار ختم قرآن و هزار بار شرکت در جهاد در راه خدا و هزارشب شب زنده داری که در هر شب هزار رکعت نماز خوانده است شود و اين نشان دهنده اهميت و عظمت مسائل علمي و پژوهش متعهد در فرهنگ اسلامی است.

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ ی خوب، جامع و کامل می‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏ ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.» مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)   مؤسسه... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در افق 1397 با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان،... ادامه