شما اینجا هستید

همان قدر كه اصل انقلاب اهميت دارد، حوزه انقلابي نيز مهم است

  قائم مقام مؤسسه آموزشي . پژوهشي امام خميني (ره) در گفتگو با خبرنگار انجمن فارغ التحصيلان اين مؤسسه، با اشاره به برگزاري سي و دومين نشست انجمن فارغ التحصيلان با موضوع راهكارهاي انقلابي ماندن حوزه، به اهميت انقلابي بودن حوزه اشاره كرد و گفت: انقلاب اسلامي ايران، یک انقلاب فرهنگی بود که از متن جامعه و حوزه علمیه برخواست و رهبری این انقلاب را حضرت امام (ره) به عنوان یک مرجع و اندیشمند حوزوی هدایت می کرد و اگر نبود حضرت امام مطمئنا چنین انقلابی رخ نمی داد.

  آيت الله محمود رجبي فزود: همچنین اگر نبودند یاران امام (ره) که پیام ايشان را به اقصی نقاط کشور برسانند و فرهنگ سازی کنند، باز این انقلاب رخ نمی داد؛ بنابراین انقلاب مولود حوزه است و اگر بخواهد انقلاب و نظام ما باقی بماند، باید حوزه هاي علميه ، انقلابی باقي بمانند تا پشتوانه ای برای اصل انقلاب باشند.
  وي با بيان اين كه به همان میزان که اصل انقلاب اهمیت دارد و الگو برای جوامع بشری و امید مستضعفان است ، پشتوانه آن حوزه علميه نيز داراي اهمیت است، ادامه داد: حوزه هاي علميه هم براي انقلابی ماندن نظام و هم به عنوان پشتوانه تئوریک نظام و هم به عنوان تامین کننده نیازهای فکری و فرهنگی انقلاب و نظام اهمیت دارد.
  وي در پاسخ به سئوالي در خصوص شاخصه هاي حوزه انقلابي اظهار داشت: حوزه انقلابي ، يك شاخصه كلي دارد ؛ حوزه انقلابی ، حوزه ای است که فکر و ذکر آن انقلاب و نیاز های آن و صیانت از انقلاب باشد .
  آيت الله رجبي با بيان اين كه اين شاخصه كلي ، چهار محور دارد، افزود: محور بينش صحيح است؛ یعنی حوزه انقلابي حوزه اي است که انقلاب را ، باور دارد و ولایت فقيه را به عنوان ستون خیمه انقلاب مي داند و از لحاظ فکری، مساله حکومت و نظام مبتنی بر ولایت فقیه برای او حل شده است و آن را جز اساس اندیشه فکری خود قرار داده است.

  وي با اشاره به محورهاي ديگر حوزه انقلابي در بعد عاطفي و بصيرتي ادامه داد: حوزه انقلابي از نظر عاطفي نيز پيوند و علقه به انقلاب دارد و دل نگران آن است. از نظر بصیرتی نيز ، بصیرت کافی برای تشخیص دشمنان انقلاب و توطئه های آنان را دارد و راهکارهای مقابله با آنها را می شناسد و مي تواند جریانهای ضد انقلاب را تشخیص بدهد. هم چنين در عمل نيز حضور به موقع در صحنه و قدرت تشخیص دادن مساله اصلی و فرعی از ويژگي هاي حوزه انقلابي است.
  قائم مقام مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) ، حوزه انقلابي را اهل اقدام و عمل دانست و افزود: فعاليت هاي چنين حوزه اي، در راستای تبیین انقلاب  و دفاع از آن و مبارزه با دشمنان  انقلاب و خنثی سازی توطئه های آنها می باشد.
  وي در پايان گفت: حوزه انقلابی در اين  چهار محور باید ، ويژگي هاي مذكور را داشته باشد و هرکدام از این ها دچار ضعف یا سستی شود نشانه این است که انقلابی بودن حوزه دچار آسیب شده است.

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ ی خوب، جامع و کامل می‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏ ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.» مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)   مؤسسه... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در افق 1397 با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان،... ادامه