شما اینجا هستید

برگزاری کرسی‌ها، بالندگی علمی و تولید نظريه‌هاي جدید در حوزة علوم انسانی اسلامی را به‌دنبال دارد.

  مدیریت امور پژوهشی تأکید کرد: برگزاری نشست‌ها و کرسی‌های علمی در راستای پویایی علمی و پژوهشی و ارائه نظریه‌های جدید در حوزه علوم انسانی اسلامی صورت می‌گیرد.

  به گزارش روابط عمومی حجت الاسلام و المسلمین دکتر صانعی، مدیریت امور پژوهشی مؤسسه در گفت‌وگو با مرکز خبر به ارائه گزارشی از برگزاری نشست ها و کرسی های علمی پرداخت. اين مدیریت از دو ادارة همايش‌ها و نشست‌هاي علمي و کارگروه‌هاي علمي و کاروزي تحقيق تشکیل شده است.

  حجت الاسلام والمسلمین دکتر صانعی ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت‌گرفته، با اشاره به رویکرد جدید در مدیریت امور پژوهشی اظهار داشت: پيش از اين، نشست‌های علمی عمدتأ در قالب یک سخنرانی ارائه می‌شد؛ اما در مدیریت جدید، رویکرد برگزاری نشست‌ها به سمت جلسات انتقادی سوق داده شده است و اين نشست‌ها به همراه حضور ناقد ارائه می‌شود.

  ايشان افزود: در سال گذشته، از 67 نشست علمی برگزارشده، تعداد 17 نشست برون‌گروهی و 45 نشست به‌صورت درون‌گروهی برگزار شده است.

  مدیریت امور پژوهشی یادآور شد: با توجه به حمايت ويژه کمیته حمایت از کرسی‌های نظريه‌پردازي، نقد و مناظره شوراي عالي انقلاب فرهنگي از برگزاري كرسي‌هاي ترویجی، و قابلیت ارائه نشست‌های علمی مؤسسه در اين قالب، 11 نشست علمی در اين قالب به این کمیته ارائه شد كه مورد تأیید و تصويب قرار گرفت و گواهي‌هاي مربوط به ان نيز صادر شد.

  وی ادامه داد: کرسی‌های موسسه در سه حوزة نظریه‌پردازی، نوآوری و نقد و کرسی‌های ترویجی ارائه مي‌شود و در اين راستا، در سال گذشته  تعداد 22 کرسی ترویجی برگزار شده است.

  مدیریت امور پژوهشی در خصوص برگزاری همایش‌ها نیز یادآور شد: دو همایش علم اجتماعی مسلمین و سومين همايش فقه حکومتی (نقش مردم در نظام اسلامي) نيز که قرار بود در سال گذشته برگزار شود، ان‌شاءالله در سال جدید برگزار خواهد شد.

  ايشان در ادامه افزود: در بخش کارگروه‌های علمی نیز 10 کارگروه فعال می باشند، 14 کارگروه به اتمام رسیده و در سال جدید در کنار تقویت کارگروه های فعال، با توجه به سیاست های مؤسسه در راستای تولید علوم انسانی اسلامی، دو کارگروه فلسفه علم و فلسفه هنر نیز فعال می‌شود.

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر صانعی یادآور شد: در راستای سهولت امر تحقیق و پژوهش، امکاناتی نظیر سامانه پایان‌نامه‌ها و نمایة مطبوعات راه‌اندازی، و در اختیار محققین قرار گرفته است. همچنین تهیه نرم‌افزار‌های تحقیقاتی، معرفی پایگاه‌های مهم پژوهشی و ارتباط با سایر مراکز علمی و پژوهشی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

  وی با اشاره به اینکه برگزاری نشست‌ها و کرسی‌های علمی در راستای پویایی علمی و پژوهشی و ارائه نظریه‌های جدید در حوزة علوم انسانی اسلامی صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: به‌منظور بالندگی علمی کرسی‌های ترویجی، تصمیم داریم قبل از برگزاری کرسی، یک نشست درون‌گروهی برگزار، و پس از تأیید شورای علمی گروه، نشست را در قالب کرسی ترویجی برگزار كنيم.

  وی در پایان اظهار داشت: مدیریت امور پژوهشی در سال جدید نیز در جهت ارتقای علمی نشست‌ها و کرسی‌ها قدم برمی‌دارد و درصدد هدایت این نشست‌ها به سمت ارائه نظريه‌هاي علمی جدید در حوزة علوم انسانی اسلامی می‌باشد.

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ ی خوب، جامع و کامل می‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏ ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.» مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)   مؤسسه... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در افق 1397 با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان،... ادامه