چهارشنبه: 28 مهر 1400

شما اینجا هستید

گزارش گردهمايي اساتيد فقه و اصول مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)

  گروه گزارش: گردهمايي اساتيد فقه و اصول مؤسسه با سخنراني حضرت آيت‌الله فياضي، رياست شوراي فقه و اصول مؤسسه و حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسيني، معاون آموزش مؤسسه در تاريخ 11/8/90 برگزار شد و اساتيد در خصوص با شکوه برگزارشدن دروس حوزوي در مؤسسه و آسيب شناسي مسايل موجود اظهار نظر کردند.

  به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رساني مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني‌(ره)، در اين گردهمايي حضرت آيت‌الله فياضي با اشاره به ضرورت اهتمام به فقه و اصول خاطرنشان کردند: براي کساني که در رشته‌هاي علوم انساني تحصيل مي‌کنند، اهتمام به دروس فقه و اصول ضروري و واجب است زيرا اظهار نظر اين افراد به‌نام اسلام است و اگر تخصص کافي نداشته باشند به‌نام اسلام برخلاف اسلام اظهار نظر مي‌نمايند.
  وي يادآور شد: راه‌اندازي دروس فقه و اصول از سال‌ها قبل جزء برنامه‌هاي مؤسسه بوده ولي امکانات و شرايط ايجاد آن فراهم نبود و با فراهم‌شدن زمينه راه‌اندازي اين دروس، برنامه فقه و اصول اجرايي شد و ما بايد قدر اين نعمت را بدانيم، اگر چه عده‌اي سنگ اندازي مي‌کنند و با دروغ و شايعه مي‌خواهند مانع شوند، امّا راه به جايي نمي‌برند و بايد در مسيري حرکت کنيم که مرضي حضرت وليعصر عليه السلام باشد.
  ايشان در پايان خطاب به اساتيد فرمودند: جايگاه و اهتمام به دروس فقه و اصول براي دانش پژوهان و طلاب، خوب تبيين شود تا با شور و نشاط در کلاس‌ها حضور پيدا کرده و از غيبت در کلاس‌ها پرهيز نمايند.
  در ادامه اين گردهمايي، حجت‌الاسلام والمسلمين دکترحسيني، ضمن خير مقدم به اساتيد، راه‌اندازي دروس فقه و اصول را اجرايي‌کردن آيين‌نامه آموزشي دانست و گفت: در 8/2/1380 در اصلاح و بازنگري آيين‌نامه آموزشي مؤسسه، با در نظر گرفتن ماهيت حوزوي مؤسسه و آسيب‌شناسي سطح علمي طلاب در فقه و اصول، دروس فقه و اصول براي دانش‌پژوهان مؤسسه الزامي شد.
  ايشان راه‌اندازي كرسي‌هاي نظريه‌پردازي را از نيازهاي جامعه علمي برشمرد و خاطرنشان كرد: ما آماده برگزاري کرسي‌هاي نظريه‌پردازي هستيم و قدم‌هايي نيز برداشته ايم.
  وي افزود: اگر ما وارد اين عرصه نشويم و اظهار نظر نکنيم، ديگران اين سنگر را پر مي کنند، در حاليکه نه اعتقاد به جايگاه آن دارند و نه حرفي براي گفتن.
  دكتر حسيني در پايان سخنراني خود به اساتيد توصيه نمود، نسبت به طرح مباحث اخلاقي در کلاس‌هاي درس، اهتمام بيشتري داشته باشند.
  در پايان اين گردهمايي حجج اسلام رهنمايي، تلخايي، عربشاهي، محمدي، فقيهي، محققيان، رحماني و قاسمي به بيان ديدگاه‌هاي خود در خصوص هرچه با شکوه‌تر برگزارشدن دروس فقه و اصول در مؤسسه پرداختند و با اشاره به آسيب‌هاي موجود راه‌کارهايي براي جلوگيري از اين آسيب‌ها بيان داشتند.
  در اين جلسه حجت‌الاسلام والمسلمين قاسمي، قائم‌مقام شوراي فقه و حقوق مؤسسه با بيان اين نکته که ما در قوانين آموزشي، تابع مقررات حوزه هستيم و جداي از برنامه‌هاي حوزوي، برنامه‌اي نداريم، تذکرات راهگشايي به اساتيد ارائه نمودند.
   

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/3790

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه