چهارشنبه: 30 خرداد 1403

شما اینجا هستید

گزارش همایش «تبيين دستاوردهاي چهل ساله نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران»

  به همت معاونت پژوهش مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) و با همكاري سازما ن بسيج اساتيد، سازمان بسيج حقوق‌دانان، سازمان بسيج فرهنگيان و به مناسبت چهلمين سالگرد انقلاب اسلاميهمایش « تبيين دستاوردهاي چهل ساله نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران» برگزار شد.
  به گزارش روابط عمومی همایش «تبيين دستاوردهاي چهل ساله نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران» روز پنجشنبه 1397/10/20 با سخنراني دكتر صفار هرندي، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و دكتر منوچهر محمدي، استاد علوم سياسي دانشگاه تهران از ساعت 9 الي12 در تالار موسسه برگزار  گردید.
   

  دستاورد انقلاب اسلامی ایجاد جامعه ولایی است/ فروپاشی آمریکا وعده امام خمینی(ره) است

  استاد دانشگاه تهران گفت: ایجاد جامعه ولایی دستاورد مهم انقلاب اسلامی است و این جامعه از سه عنصر رهبری ولایی، مکتب ولایی و امت ولایت مدار تشکیل‌شده است.

   

  به گزارش تبیین به نقل از فارس، دکتر منوچهر محمدی در همایش «تبيين دستاوردهاي چهل ساله نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران» با اشاره به موضع آمریکا در خصوص انقلاب اسلامی اظهار کرد: آمریکا در دهه نخست انقلاب توطئه‌هایی همچون کودتا، جنگ قومی و هجوم خارجی را علیه کشورمان طرح ریزی کرد.

  وی ادامه داد: آمریکا پس از آن که از جنگ سخت علیه انقلاب اسلامی به نتیجه نرسید، جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی و دین اسلام و مکتب تشیع به راه انداخت، آمریکا از فتنه 88 به نتیجه ای نرسید و پس از آن شاهد جنگ نفوذ آمریکا علیه کشورمان بودیم، جنگ اقتصادی آخرین راهبرد آمریکا علیه انقلاب اسلامی است.

  استاد دانشگاه تهران افزود: انقلاب اسلامی توانست که یک نظام دینی کارآمد را ایجاد کند، این نظام دینی در دوران پست مدرن بر سر کار آمد و 40 سال از عمر نظام جمهوری اسلامی می‌گذرد، ایجاد جامعه ولایی دستاورد دیگر انقلاب اسلامی است و این جامعه از سه عنصر رهبری ولایی، مکتب ولایی و امت ولایت مدار تشکیل‌شده است.

  محمدی با اشاره به عاقبت جدایی از جامعه ولایی اظهار کرد: نخبگان به محض اینکه از جامعه ولایی جدا شدند، دیگر برای مردم ارزش ندارند، تشکیل جامعه ولایی مهم تر از پیروزی انقلاب اسلامی است.

  وی ادامه داد: انقلاب اسلامی محدود به مرزهای ایران نبود و بر روی جهان تاثیر گذاشت، انقلاب دستاوردهای زیادی برای جهان اسلام داشت و شیعیانی که در اقلیت بودند، با پیروزی انقلاب اسلامی وارد مرکزیت جهان اسلام شدند و این مرکزیت تمام جهان اسلام را رهبری می‌کند، اکنون حزب‌الله لبنان به قدرت برتر منطقه تبدیل شده است.

  استاد دانشگاه تهران افزود: بسیج که روزی تنها بسیج 20 میلیونی در ایران بود، در جهان اسلام تکثر پیدا کرد و شاهد شکل گیری گروه‌هایی همچون الحشد الشعبی در عراق، انصار الله در یمن، جیش الوطنی در سوریه و حزب‌الله در لبنان با الگوگیری از تجربه بسیج بودیم.

  محمدی به چالش انداختن نظام سلطه را از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی دو ابرقدرت در جهان وجود داشت و هر کدام از کشورها به یکی از این ابرقدرت‌ها وابسته بودند، اما امام خمینی(ره) نظامی ضد سلطه را به جهان ارائه داد.

  وی ادامه داد: جنبش ضد سرمایه‌داری به یک حرکت عمومی تبدیل‌شده و چنین جنبشی کشورهای مختلف غربی را دربرگرفته ست.

  استاد دانشگاه تهران افزود: فروپاشی آمریکا از وعده‌های امام خمینی(ره) است و چنین فروپاشی بدتر از فروپاشی اتحادیه شوروی است، پیش بینی من این است که این اتفاق تا پیش از سال 2030 رخ می‌دهد.

  محمدی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی اظهار کرد: این انقلاب یک نظام جدیدی به جهان ارائه داد و کشورهای آمریکای لاتین تحت تاثیر نظام جمهوری اسلامی قرار گرفتند، اسلام شیعی در اعماق این کشورها نفوذ پیدا کرد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود 50 میلیون نفر در جهان شیعه شدند.

  وی ادامه داد: پیروزی انقلاب اسلامی یک پیچ تاریخی است که نقطه عروج جهان اسلام به شمار می‌رود، پس از رحلت امام خمینی(ره) هیچ گونه انحرافی در انقلاب رخ نداد، امام راحل باور داشتند که این انقلاب به ظهور امام زمان(عج) متصل می‌شود، بصیرتی که امام خمینی(ره) به مردم داد، رمز قوام انقلاب اسلامی است.

   

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/6023

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه