يكشنبه: 12 تير 1401

شما اینجا هستید

گزارشی از کرسی ترویجی «رویکرد قرآن در تعلیم و تربیت ارزش ها»

   
  کرسی ترویجی رويکرد قرآن در تعليم و تربيت ارزش ها
  به همت گروه علوم تربیتی مؤسسه امام خمینی(ره) و با همکاری سازمان بسیج اساتید و دبیرخانه کرسی‌ها برگزار شد.
  به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) کرسی ترویجی «رویکرد قرآن در تعلیم و تربیت ارزش‌ها» با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیداحمد رهنمایی روز سه‌شنبه 13 آذرماه 97 از ساعت 17:45 در سالن اندیشه مؤسسه امام خمینی برگزار شد.
  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رهنمایی اظهار داشت: تاكنون در قلمرو تعليم و تربيت ارزش ها از رويكردهاي گوناگوني توسط مكاتب و فلسفه هاي مختلف سكولار و غيرسكولار سخن به ميان آمده و توجه بسياري از صاحب نظران را به خود جلب كرده است. و ما در این جلسه به رويكردهايی كه بيش از همه مورد بحث و بررسي و توجه ويژه قرار گرفته اند اشاره می‌نماییم.
  رويكرد منش پروری (character education)
  رويكرد تبييني (values clarification)
  رويكرد روايي (narrative approach to values education)
  رويكرد مدرن (modern approach to values education)
  رويكرد پست¬مدرن (post-modern approach to values education)
  رويكرد ليبرال-دموكرات (liberal-democratic approach to values education)
  و رويكرد جامع (comprehensive approach to values education) که رويكرد فرعي تلفيقي چند رويكرد است.
  وی در ادامه تصریح کرد: سه رويكرد مدرن، پست مدرن و ليبرال-دموكرات به مفهوم امروزيشان را بايد مختص فرهنگ و ادبيات غرب دانست و از رویکردهای قرآن در تعلیم و تربیت ارزش‌ها محسوب نمی‌شود.
  دکتر رهنمایی خاطرنشان کرد: با توجه به توحيدگرا بودن نظام ارزشي اسلام و به دليل مغايرت سه رويكردی که اشاره شد با آموزه ها و تعاليم و ارزش هاي مورد نظر قرآن، در ارزش گذاري هاي قرآني براي اين سه رويكرد، كمترين جايگاهي نمي توان در نظر گرفت، زيرا قرآن هيچ گونه هم گرايي و هم سويي با اين سه رويكرد ندارد.
  وی با تأکید بر این‌که از منظر قرآن، سه رويكرد منش‌ پروري، تبييني و روايي در فرايند تعليم و تربيت ارزش ها داراي نقش ممتاز و برجسته اي مي باشند، گفت: دو رويکرد ديگر يعني پند و اندرز و انذار و تبشير نيز در قرآن کاربرد فراواني دارند.
  در پایان حجج اسلام آقای دکتر شاملی و دکتر آریان به‌عنوان ناقدین به نقد ونظارت و ارزیابی  پرداختند و آقای دکتر شاملی از ذوق، دغدغه و فرزانگی و شجاعت آقای دکتر رهنمایی برای ورود به این‌گونه مباحث قدردانی کرد و اظهار داشت:عنوان رویکردقرآن درست نیست وبه جای آن رویکرد افراد واندیشمندان می تواند درست باشد.البته بیشتر رویکردها در غرب جنبه الحادی دارد. 
  دکتر آریان نیز با بیان این نکته که باید رویکردها در مبانی و روش از نظر قرآن مطرح شود تصریح کرد: ما باید بدانیم که آیات قرآنی با رویکردها آیا همخوانی و همسویی دارد؟ و با سه منبع کتاب، سنت و عقلانیت اسلامی اندیشه اسلامی را استخراج کنیم.
  نکته دیگر این که لزوم بیان مبانی بحث و استناد به آیات قرآن در ارزیابی ناقدان مطرح شد که سخنران محترم آن را پذیرفت و خاطرنشان کرد: به دلیل این‌که در جمع اساتیدی که بنیه علمی بالایی درفهم مباحث قرآنی دارند، مبانی و اصول مطرح نشد و اگر در جمع دیگری که معارف قرآن را نمی‌دانند مباحثی بیان شود مبانی و اصول هم مطرح خواهد شد.
   
  .
   

   

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/5954

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه