يكشنبه: 31 تير 1403

شما اینجا هستید

کرسی ترویجی جایگاه جمعیت و فرزندآوری در اسلام و نظام اسلامی

  جمعيت از جمله مؤلفه‌هاي اصلى پيشرفت هر كشوري است كه بايد همه سياست‌ها، راهبردها و برنامه‏‌ريزى‏‌ها بر اساس آن صورت ‏گيرد. شناخت اندازه جمعيت، رشد، ساختار سنى و جنسى و رسيدن به يك جمعيت متناسب، امرى اجتناب‏‌ناپذير است.ازاين‌رو، ارائه تحليلي از جايگاه جمعيت در اسلام و نظام اسلامي، و اتخاذ رويكرد مناسب در اين عرصه در كشور امري ضروري است.

  اصولاً، موضوع جمعیت، موضوعي راهبردي و استراتژيك، راز موفقیت حكومت‌ها، حاكمان، و سياستمداران می‌باشد؛ چراکه بدون اطلاع دقیق آنان از جمعيتِ قلمرو حكمراني خود، موفقیت برای آنان بی‌معناست.

  در كشور ما، بحث کنترل جمعيت از طريق «تنظيم خانواده»، به‌ويژه پس از جنگ تحميلي به‌عنوان يك سياست راهبردي مطرح و اجرا گرديد. موضوعي كه با اجراي دقيق و بي‌كم و كاست آن، و غفلت 18 ساله مسئولان در ادامه،‌ امروز جامعه ما را با چالش‌هاي بسياري مواجه ساخته است؛ چالش‌هاي نظير كاهش شديد باروري، كاهش نسبي جمعيت، تغيير سبك زندگي،‌ تغيير ساختار سني جمعيت، پيري و خاكستري شدن جمعيت و... . از اين رو،‌ براي برطرف كردن اين تهديدها و چالش‌ها و تبديل آنها به فرصت،‌ امري ضروري است. بدين منظور، نگاهي به جايگاه جمعيت در اسلام ضروري است.

   

   زمان: یکشنبه 18 آبان 1399 ساعت 12-10

  مکان: مؤسسه امام خمینی(ره)، طبقه 5 سالن اندیشه

  سایت همایش‌ها و نشست‌های علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خیمنی(ره)

  http://hamayesh.iki.ac.ir/node/355

   

   

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/7014

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه