يكشنبه: 31 تير 1403

شما اینجا هستید

کار اصلی و اساسی معاونت فرهنگی، تقویت بنیان های فرهنگی می باشد

  به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی اکبر بیاری، معاون فرهنگی مؤسسه در مصاحبه با روابط عمومی مؤسسه که در اول اسفندماه برگزار شد، به تببین مسائل فرهنگی پراخت.
  حجت الاسلام والمسلمین دکتر بیاری با اشاره به تاریخچه فعالیت های مؤسسه اظهار داشت: فعالیت های مؤسسه از سال 1354 آغاز شده است و در مؤسسه باقر العلوم و مؤسسه در راه حق برنامه ها و فعالیت های علمی حضرت علامه مصباح یزدی، جریان داشته است و در ادامه با گسترده تر شدن این اقدامات و فعالیت های علمی، ساختمان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) نیز توسعه یافته و کارهای فرهنگی هم به تناسب شکل گرفته است.
  وی در بیان مقوله مهم فرهنگ، خاطرنشان کرد: با بررسی مسئله فرهنگ در کلام حضرت امام (ره) «ما از مشکلات اقتصادی، نظامی، و سیاسی نمی ترسیم و آنچه که برای ما مهم است بحث فرهنگ است» و در کلام مقام معظم رهبری که شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی و تهاجم فرهنگی را مطرح می کنند، می توان جایگاه فرهنگ در نظام اسلامی را مشخص کرد.
  حجت الاسلام والمسلمین دکتر بیاری اظهار داشت: در یک تعریف کلی، فرهنگ؛ باورها، ارزش ها و هنجارهای مقبول در یک جامعه اسلامی است.
  وی افزود: با توجه به این‏که فضای کاری مؤسسه بیشتر طلبگی است، به طور اخص خرده فرهنگ هایی شامل انتظارات و توقعاتی که از یک روحانی انتظار می رود نیز مورد توجه می باشد.
  معاون فرهنگی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) یادآور شد: کار اصلی و اساسی معاونت فرهنگی، تقویت بنیان های فرهنگی می باشد، به عبارت دیگر باورها، ارزش ها و هنجارهای دینی و اسلامی که از یک مؤمن در جامعه دینی انتظار می رود تا با این اصول، فرهنگ را در درون خود و خانواده نهادینه کند.
  وی برگزاری مراسمات فرهنگی را یکی از راه کارها در جهت ارتقای فرهنگی و معنوی برشمرد و افزود: مدیریت دانش پژوهی از سال ها قبل به منظور تقویت روحیه جهادی و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا، اردوهای راهیان نور، یادواره شهدا و برنامه های هفته دفاع مقدس را برگزار می کند.
  حجت الاسلام والمسلمین دکتر بیاری با اشاره به برگزاری نهمین یادواره شهدای مؤسسه که با سخنرانی علامه مصباح یزدی و مداحی حاج منصور ارضی سه شنبه شب 26 بهمن ماه برگزار شد، خاطرنشان کرد: یاد شهدا و درس گرفتن از مکتب شهدا یکی از اصولی  است که موجب غنای فرهنگی و نهادینه شدن فرهنگ در جامعه می شود.
  وی افزود: در مؤسسه به مناسبت های مختلف کتاب های دفاع مقدس، روایتگری و بیان خاطرات شهدا ارائه می شود تااز این فرصت های با ارزش و کارهای مهم در جهت ارتقای فرهنگی بهره برداری شود.
  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/5538

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه