چهارشنبه: 24 مهر 1398

شما اینجا هستید

هدف رساله ها و طرح های پژوهشی مؤسسه، تحقق علوم انسانی اسلامی است

  حجت الاسلام والمسلمین دکتر بی ریا تصریح کرد:‌ سوق دادن رساله ها و طرح های پژوهشی به سمت هدف‌هایی که در نظام نامه جامع تدوین شده است، موتور محرکه اسلامی سازی است و باعث عمق بخشیدن به پژوهش ها و سرعت بخشیدن در رسیدن به اهداف می شود.

  به گزارش روابط عمومی مؤسسه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر بی ریا، مدیرگروه روان‌شناسی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در مصاحبه ای به بیان اولویت های آموزشی و پژوهشی گروه روان‌شناسی پرداخت.

  حجت الاسلام والمسلمین دکتر بی ریا با اشاره به اینکه هیئت های علمی مراکز و مؤسسات عمدتا یا در جهت آموزشی فعالیت می کنند، یا پژوهشی، خاطرنشان کرد: از آنجایی که یکی از اهداف مؤسسه، اسلامی‌سازی علوم انسانی است، اعضای گروه های علمی مؤسسه، علاوه بر پژوهش، یافته های علمی خود را نیز تدریس می کنند.

  وی افزود: در گذشته به علت محدودیت اعضای هیئت علمی از اساتید سایر دانشگاه ها در جهت تدریس دعوت می شد که با برنامه‌ریزی های صورت گرفته و برگزاری دوره های دکتری، دانش آموختگان مؤسسه کرسی های تدریس را به دست گرفته و قدم های بزرگی در جهت خودکفایی برداشتند.

  مدیرگروه روان‌شناسی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برنامه پژوهشی گروه های علمی را مورد توجه قرار داد و یادآور شد:‌ کادرسازی پژوهشی در طی دو دهه از سال 1374 تا 1394 جزء اولویت های مؤسسه درنظر گرفته شده بود که حاصل این کادر سازی، تربیت مدرس، انجام طرح ها و پروژه‌های علمی و تدوین سند اسلامی سازی علوم انسانی بود.

  وی ادامه داد: پس از این دو دهه، برنامه پژوهشی مؤسسه در قالب سند اسلامی سازی در شورای سیاست‌گذاری علوم انسانی اسلامی مؤسسه تصویب و به گروه های علمی ابلاغ شد.

  حجت الاسلام والمسلمین دکتر بی ریا اظهار داشت: بر اساس تصمیم شورای عالی برنامه ریزی، هر یک از اعضای هیئت علمی موظف هستند بر روی یک طرح پژوهشی فعالیت داشته باشند و 40 درصد از وقت موظفی خود را برای پژوهش، 40 درصد برای آموزش و 20 درصد به فعالیت های علمی اجرایی، اختصاص دهند.

  وی یادآور شد:‌ تدوین نظام نامه جامع علوم انسانی در هر گروه علمی به عنوان بخش دیگری از فعالیت های اعضای گروه در راستای سند اسلامی سازی در نظر گرفته شد که هر گروه باید تمام موضوعات آن علم را استخراج کند و تحقیقات و پژوهش ها بر اساس آن نظام نامه مدیریت و اجرا گردد.

  مدیرگروه روان‌شناسی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) خاطرنشان کرد: تهیه و تدوین فلسفه مضاف هر یک از 13 رشته علمی که در مؤسسه تدریس می شود، از دیگر اولویت هایی بود که در سند اسلامی سازی علوم انسانی به آن اشاره شد.

  مدیرگروه روان‌شناسی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) فعالیت های گروه روان شناسی مؤسسه را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت:‌ قبل از ابلاغ سند اسلامی سازی، فعالیت ها و پژوهش های گسترده ای در زمینه روان شناسی اسلامی صورت گرفت که تدوین بیش از 20 پرسش نامه و ابزار سنجش، تحقیقاتی پیرامون شخصیت،‌ الگوی شخصیت پیامبر (ص)،‌ هوش عاطفی،‌ هوش معنوی و مشاوره اسلامی نمونه ای از این فعالیت ها به شمار می رود.

  حجت الاسلام والمسلمین دکتر بی ریا اضافه کرد: طرح پژوهشی «روان‌شناسی دین از دیدگاه اسلامی» و «مبانی روان شناسی اسلامی» نیز تا چند ماه آینده به اتمام می رسد و به جامعه علمی عرضه می گردد.

  وی افزود: در راستای نظام نامه جامع علوم انسانی نیز 10 قلمرو روان شناسی برای فعالیت پژوهشی در نظر گرفته شد که هر یک از اعضای هیئت علمی موظف شدند تا زیر موضوع های این قلمرو ها را استخراج و پژوهش ها، پایان نامه ها و رساله های علمی را در این قلمروها طراحی نمایند.

   

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/5888

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در افق 1397 با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان،... ادامه