چهارشنبه: 30 خرداد 1403

شما اینجا هستید

نشست علمي «نقد و ارزيابي مباني جامعه‌شناختي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت» برگزار شد

  به همت گروه جامعه شناسی مؤسسه امام خمینی (ره) با همکاری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نشست علمي «نقد و ارزيابي مباني جامعه‌شناختي الگوي اسلامي ايراني پيشرفت» برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی این نشست با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن يوسف‌زاده و جناب آقاي دكتر حسين رمضاني و نقد حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر صادق گلستاني روز دوشنبه 15 بهمن ماه 1397 برگزار شد.
   
   
  چکیده نشست تقدیم می شود

  ــ جامعه به عنوان بستر تعامل و مشارکت در جهت تأمین انواع نیازها و شکوفایی استعدادها، نافی هویت فردی، اختیار و مسئولیت اعضا نیست ولی می‌تواند به بینش، گرایش، منش، توانش و کنش ارادی آنها جهت دهد و از افراد به ویژه نخبگان اثر پذیرد.
  ــ ساخت‌یافتگی جامعه عمدتاً مبتنی بر فرهنگ است که به‌مثابه هویت و روح کلی جامعه در اجزاء و عناصر خرد و کلان آن حضور دارد.
  ــ بنیادی‌ترین واحد تشکیل‌دهنده جامعه، خانواده است که نقشی بی¬بدیل در تولید، حفظ و ارتقای فرهنگ جامعه دارد.
  ــ جوامع با وجود پاره‌ای تفاوت‌ها، تحت تأثیر سنن الهی و قوانین تکوینی مشترک و فراگیر هستند.
  ــ شماری از سنت‌های الهی حاکم بر جوامع و تاریخ عبارتند از: پیوند تحولات اجتماعی با نفس و اراده انسان؛ وفور نعمت در اثر تقوی، عدالت و استقامت؛ عذاب و کیفر جامعه در صورت گسترش ظلم، فساد، گناه و ترک امر به معروف و نهی از منکر؛ امهال و استدراج و سلطه مؤمنان بر اهل باطل.
  ــ تغییرات اجتماعی تحت تأثیر عوامل فرهنگی، جمعیتی و انسانی، جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی، دانشی و فناورانه پدید می‌آید.
  ــ جامعه دینی مبتنی بر شکل گیری مناسبات اجتماعی بر اساس اصول و ارزش¬های دینی است و دینداری فردی آحاد جامعه به تنهایی ضامن تحقق جامعه دینی نیست.
  ــ جهت‌گیری تاریخ به‌سوی آینده‌ای پیشرفته در تمام ابعاد مادی و معنوی با حاکمیت ایمان و تقوا و رهبری امام معصوم(ع) است.
  ــ پیشرفت حقیقی با هدایت دین اسلام، رهبریِ پیشوای الهی، مشارکت و اتحاد مردم و توجه به غایت پایدار تحقق کلمه‌ الله حاصل می‌شود.

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/6045

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه