دوشنبه: 2 خرداد 1401

شما اینجا هستید

معاون آموزش مؤسسه امام خميني مطرح کرد؛ لزوم ورود حوزه علميه به مسائل علوم انساني

  حجت الاسلام موسوي نسب ورود حوزه علميه به مسائل علوم انساني را ضروري دانست و گفت: طلاب حوزه علميه بايد به تمامي عرصه هاي علمي وارد شوند و تنها نبايد به مسائل فقهي و اصولي بپردازند.

  به گزارش روابط عمومی، مراسم افتتاحيه سال تحصيلي 97-96 مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با حضور علامه مصباح يزدي ریاست مؤسسه و آیت الله اعرافي، مدير حوزه هاي علميه کشور عصر يک شنبه 19/6/96 در سالن اجتماعات مؤسسه برگزار شد.

  در آغاز اين مراسم حجت الاسلام والمسلمین موسوي نسب با بيان اين که سابقه فعاليت مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) بيش از 4 دهه است، گفت: دوره هاي آموزشي اين مؤسسه در آغاز به صورت محدود با تشکيل دوره هاي آموزشي مؤسسه در راه حق آغاز شد و پس از انقلاب با پشتيباني امام خميني(ره) و رهبر معظم انقلاب به پيشرفت امروزی رسيده است.

  وي ادامه داد: نيازهاي جامعه موجب تشکيل مؤسسه امام خميني(ره) شده است که امروزه اين نياز گسترش يافته به گونه اي که در بخش هاي ديگر حوزه علميه نيز بزرگاني به تشکيل چنين مراکزي اقدام کرده اند و اکنون بيش از 30 مرکز آموزشي در قم در حال فعاليت هستند.

  معاون آموزش مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با بيان اين که امروزه سؤالات فراواني در ذهن افراد جامعه وجود دارد گفت: براي پاسخگويي به اين سؤالات به غير از ورود حوزه علميه به مسائل علوم انساني و ارائه پاسخ های مناسب راه ديگري وجود ندارد بنابراين بايد پذيرفت که براي انجام دادن چنين کار مهمي از ميان يکصد و پنجاه هزار طلبه عده اي لازم است به عرصه علوم انساني ورود کنند.

  وي ادامه داد: حوزه علميه همانند يک پادگان نظامي که نيروهاي نظامي بايد در همه عرصه هاي نظامي وارد شوند؛ نيروهاي حوزه علميه نيز بايد به تمامي عرصه ها ورود پيدا کنند و فقط نبايد به مباحث فقهي بپردازند.

  حجت الاسلام والمسلمین دکتر موسوي نسب خاطرنشان کرد: مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) براي ارائه 21 گرايش ارشد و 27 گرايش دکتري مجوز اخذ کرده است و اکنون بيش از 1900 نفر در حال تحصيل در اين مؤسسه هستند و بيش از 3700 نفر تا به امروز از اين مؤسسه فارغ التحصيل شده اند و بيش از هزار پايان نامه ارشد و بيش از 170 پايان نامه دکتري دفاع شده است.

  وي اضافه کرد: در سال تحصيلي 97-96 بيش از 2000 متقاضي ورود به مؤسسه امام خميني(ره) بوده اند که در نهايت 386 نفر امتيازات لازم براي حضور در اين مؤسسه را کسب کرده اند؛ در مقطع کارشناسي ارشد نيز بيش از 300 متقاضي وجود داشته است که 87 نفر قبول شده اند و در مقطع دکتري نيز از ميان 42 متقاضي 13 نفر قبول شده اند.

  معاون آموزش مؤسسه امام خميني(ره) استفاده از مباحث فقهي و اصولي را براي استنباط مباحث فقهي ضروري دانست و تصريح کرد: نمي توان از مباحث فقهي و اصولي به عنوان تنها روش براي استنباط معارف دین غافل شد بلکه لازم است طلاب محترم در درس های سطوح حوزه با جدیت تمام شرکت کنند و با دقت این دو عام را بیاموزند.

  وی یادآور شد: در همین راستا از چند سال پیش اقدام به برگزاری دروس سطح و خارج کرده و هم اکنون بیش از 90 نفر از اساتید موفق، تدریس این دروس در مؤسسه را به عهده دارند. 

  حجت الاسلام والمسلمین دکتر موسوي نسب در پایان به تدوبن متن آموزشی زبان انگلیسی در مؤسسه اشاره کرد و اعلام داشت: در حال حاضر مؤسسه 3 جلد از این کتاب آموزشی را آماده چاپ و تدریس نموده است.

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/5630

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه