چهارشنبه: 28 مهر 1400

شما اینجا هستید

علامه مصباح يزدي: بايد خرافات، آداب و رسوم سنتي را که با فرهنگ اسلامي ممزوج شده‌اند جدا کنيم و به‌شدت با آنها برخورد کنيم.

  رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با دفاع از اصول اسلامي در بحث تفاوت‌هاي زن و مرد بيان کرد: تفاوت‌هاي فقهي جنسيتي ميان زن و مرد براي سعادت جامعه لازم است.

   

  به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي، علامه محمد تقي مصباح يزدي ظهر پنج شنبه بيست و ششم آبان ماه در همايش ملي «جنسيت از منظر دين و روانشناسي» که با سخنراني و ميزگرد علمي انديشمندان و صاحبنظران برجسته کشور همراه بود، در سخناني مهم و صريح بر حقانيت و عقلانيت احکام اسلامي در زمينه تفاوت‌هاي فقهي زن و مرد تأکيد کرد و گفت: به طور طبيعي سلسله تفاوت‌هايي در زن و مرد وجود دارد که سبب متفاوت بودن برخي از احکام زن و مرد مي‌شوند، همان‌طوري که در مسائل فقه اجتماعي، حقوق و تکاليفي براي زنان وجود دارد که اين تکاليف و حقوق براي مردان وجود ندارد،‌ و عکس آن نيز صادق است.
  وي با اشاره به نقش و جايگاه والاي زن در نظام اسلامي تصريح کرد: در برخي موارد مشاهده مي‌شود که بعضي از معاندان و منافقان با ذکر برخي از آيات و روايات سعي بر القاي اين شبهه دارند که اسلام نقش و ارزشي براي زن قائل نيست، در حالي‌که مشکل از ناحيه عدم درک صحيح آنها از احکام اسلامي و دستورزبان عربي است. به طورمثال، در زبان عربي، هنگامي که مخاطبان جمعي از زنان و مردان هستند خطاب به صيغه جمع مذکر مي‌آيد و اين خطاب به اين معني نيست که مخاطب تنها مردان هستند، و زنان مورد خطاب قرار نگرفته‌اند.
  عضو خبرگان رهبري با بيان اين‌که بحث فمينيسم و تساوي حقوق زن و مرد در چند قرن اخير در اروپا شکل گرفته است، توضيح داد: مسأله فمينيسم در حالي در دوران اخير در اروپا و غرب پررنگ شده است که از گذشته تا به‌حال در دنياي غرب تفاوت‌هاي بسيار ناعادلانه‌اي ميان زن و مرد وجود داشته است و در دوران معاصر نيز بحث فمينيسم خود نوعي استثمار نوين زن و زنانگي است.
  استاد حوزه علميه قم ادامه داد: دامنه بحث فمينيسم از غرب به شرق و از جمله به کشورهاي اسلامي نيز کشيده شد، و بعضي تصور کردند: چون در کشورهاي اسلامي زن و مرد از حقوق يکسان برخوردار نيستند، پس کشورهايي عقب‌مانده محسوب مي‌شوند! البته عکس‌العمل مسلمانان و دولت‌هاي آنها در برابر اين شبهه افکني‌ها متفاوت بوده است.
  رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره )با ذکر موضع‌گيري‌هاي مختلف افراد در کشور در برابر بحث فمينيسم بيان کرد: در اوايل انقلاب گروه‌هايي به خيال خود براي دفاع از اسلام و حقوق زن بسياري از احکام مربوط به اين موضوع را مختص دوران صدر اسلام ‌دانستند و قائل به تاريخ‌مندي احکام اسلامي بودند و بيان مي‌کردند که مردم اکنون خود بايد به وضع قوانين مورد نياز بپردازند؛ نمونه بارز آنها گروه‌هاي مارکسيست اسلامي (منافقين‌) بودند.
  علامه مصباح يزدي ادامه داد: گروه ديگري برخي از احکام اسلام را احکام اوليه قلمداد مي‌کردند که احکام ثانويه‌اي بر اين احکام اوليه حاکم است. آنها استدلال مي‌کردند: در زمان حاضر چون احکام اوليه ضمانت اجرايي ندارند لذا بايد يک‌سره به احکام ثانويه رجوع کرد. متأسفانه اين نظريه طرفداران بسياري دارد به‌گونه‌اي که بسياري از دولتمردان نيز به اين نظريه معتقدند و در موضوعات مختلف اين عقيده را رواج داده‌اند.
  وي دسته ديگر را اصولگرايان برشمرد و توضيح داد: اين افراد قائل به ثابت بودن احکام اسلام در کنار اعتقاد به احکام ثانويه هستند، اما اين گروه در عمل با مشکلات عديده‌اي مواجهندکه اين مشکلات در تمامي عرصه‌هاي تقابلي ميان دنياي کفر و الحاد با اسلام وجود دارد.
  عضو خبرگان رهبري ضمن هشدار نسبت به تهاجم فرهنگي دنياي غرب گفت: دنياي غرب از راه‌هايي همچون حساسيت‌زدايي نسبت به احکام اسلامي سعي در سست کردن اعتقادات مردم دارد؛ البته تهاجم فرهنگي غرب نه تنها احکام اسلامي بلکه فرهنگ و تمام موضوعات اسلامي را نشانه گرفته است که در اثر اين حملات، بسياري از عناصر اسلامي به فراموشي سپرده شده‌اند و درصد بالايي از مردم مسلمان جهان احکام اسلامي را رعايت نمي‌کنند و دين‌داران نيز از ترس متهم شدن، از بيان احکام در زمينه‌هاي مورد مناقشه پرهيز مي‌کنند.
  رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با انتقاد شديد از افرادي که براي جلب رضايت غربيان و طرفداران آنها سعي در توجيه و به تأويل بردن احکام اسلامي دارند بيان کرد: بعضي‌ها براي دلخوشي غربي‌ها و غربزدگان و براي مواجه نشدن با انتقادات آنها، آيات و روايات تأويل مي‌کنند، که خطر اين گروه بسيار بيشتر از ساير گروه‌هاي مفتون ضدفرهنگ غربي است. از اين افراد مي‌پرسيم: آيا خدا، رسول و ائمه معصومين(ع) اين نوع موضع‌گيري به‌مثابة دايه مهربان‌تر از مادر را از مي‌پذيرند، در حالي‌که صريح آيات و روايات بر خلاف رأي و نظر شماست؟!
  استاد اخلاق حوزه علميه قم از انديشمندان و مردم خواست خرافات، عادات و رسوم محلي را از احکام اسلامي منفک کنند و تصريح کرد: براي اين‌که اسلام متهم نشود، بايد اين خرافات، آداب و رسوم سنتي را که با فرهنگ اسلامي ممزوج شده‌اند جدا کنيم و به‌شدت با آنها برخورد کنيم.
  علامه مصباح يزدي ادامه داد: بايد در عقل کسي که ادعاي فقاهت دارد اما صريح آيات الهي را منکر مي‌شود شک کرد، زيرا کسي که اصول ديني را که به تبليغ آن مي‌پرازد زير سؤال مي‌برد در اصل وجودي کار خود دچار شبهه شده است.
  عضو خبرگان رهبري در پايان با تأکيد بر ضديت برخي از مباني علمي نظريات حاکم بر محيط‌هاي دانشگاهي با اسلام، اظهار داشت: برخي مباني علمي تئوري‌هاي مسلط بر فضاي دانشگاه‌هاي کشور نه تنها بر خلاف احکام اسلامي، بلکه ضد آن مي‌باشند، و بايد بدانيم که اين نظريات، وحي منزل نيستند که چشم و گوش‌بسته به آنها ايمان داشته باشيم، مخصوصاً وقتي مي‌بينيم که دسته‌اي از اين احکام حتي با مباني عقلي نيز تضاد دارند.
  رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) افزود: برخي از اين مباني زاييده ذهن افراد منحرف و آلوده‌اي است که بررسي تاريخچه زندگي برخي از اين به‌ظاهر تئوري‌پردازان غربي نشان مي‌دهد آنها داراي مشکلات اخلاقي و انحرافات شديدي بوده‌اند که براي توجيه انحرافات خويش دست به چنين نظريه‌پردازي‌هايي زده‌اند.
   

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/3794

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه