چهارشنبه: 30 خرداد 1403

شما اینجا هستید

دین، قوي‌ترین عامل جلوگیری از فساد در جامعه است

  علامه مصباح یزدی تصریح کرد: دین، بزرگ‌ترین عامل براي جلوگیری از فساد در جامعه است؛ زيرا دین  موجب اصلاح سایر ابزار کنترلی جامعه می‌شود. کسی که متعهد به فرهنگ دینی است  و خدا و معاد را در لحظه، لحظه زندگی‌اش مورد توجه قرار می‌دهد، در شئون اجتماعی، سیاسی نیز دست به تخلف نمی‌زند و قانون‌مدار می‌ماند.

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار آیت‌الله مصباح يزدي،‌ ایشان در دیدار جمعی از مسئولان هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،‌ ضمن  اشاره به آغاز چهل سالگی انقلاب خاطرنشان کرد:‌ ما  مقطعي را پشت سر می‌گذاریم که نه فقط دشمنان ما  آن را تصور نمی‌کردند، بلکه برخی از دوستان نیز امیدی به تداوم  انقلاب تا اين مرحله نداشتند؛  این امام بود که از ابتدا به پشتوانه نصرت الهی این مسیر  مستدام را پیش‌بینی می‌کرد.
  وی افزود: در این عصر معجزه‌ای رخ داد که نظیر آن را در عالم کمتر می‌توان یافت،‌ در مقابل این نعمت،  خداوند تکالیفی بر عهده ما قرار داده ، که باید به آنها عمل کنیم.


  علامه مصباح يزدي با اشاره به این‌که بین هر نعمت الهی و تکلیفی که به‌خاطر آن نعمت بر عهده ما قرار داده شده، تناسبی وجود دارد، یادآور شد: برای تداوم این نعمت الهی باید تکلیف متناسب با آن را به بهترین شکل انجام داد.
  ایشان اضافه کرد:‌ هم‌چنين باید توجه داشته باشيم که در این پیروزی الهی چه برکاتی نصیب ما، سایر کشورهای اسلامی و در نهایت بشریت شده است.
  عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم اظهار داشت:‌ ما قبل از انقلاب علی‌رغم ادعاهای  سران رژیم شاهنشاهی ،‌ نه توان تعمیر هواپیما را داشتیم، نه حتي اجازه ورود به چنين عرصه‌اي را به ما مي‌دادند. آنها اگر وسیله‌ای را در اختیار ما قرار می‌دادند،  به خاطر نیازشان به فروش آن بود و فقط در حد استفاده جزیی از آن  به ما آموزش می‌دادند؛  برای استفاده از آن  هم باید  از آنها اجازه  مي‌گرفتيم.
  استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد:‌ ایران در قبل از انقلاب،‌ نوکری بود که منابع و معادن‌اش را به هر قیمتی كه می‌خواستند، می‌خریدند و جنس خودشان را هم به هر قیمتی كه می‌خواستند به او می‌فروختند؛ هر شرطی هم می‌خواستند براي استفاده از اجناسشان مي‌گذاشتند؛  هر فرمانی هم که مي‌داند، بايد اجرا مي‌شد؛  در نهایت هم  منت می‌گذاشتند که چون از دوستان ما هستید ما  كالاهايمان را به شما می‌فروشیم!
  ایشان ادامه داد:‌ اما امروز به برکت انقلاب اسلامی از لحاظ علمی و تکنولوژی در جایگاه قابل اتکایی در دنیا قرار داریم.
  آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به تحولات اجتماعی، سیاسی مختلفی که در عالم اتفاق افتاده،‌ خاطرنشان کرد: غالب تحولات اجتماعی در عالم به خاطر  تغييرات و پیشرفت‌های مادی،‌ رفاهی و اقتصادی بوده است، اما انقلاب اسلامی  براي امری فراتر از مسائل مادی تحقق یافت و آن امر، زنده کردن حقیقت «کلمه الله هی العلیا» است.
  استاد اخلاق حوزه علميه در ادامه یادآور شد: آنچه انقلاب ما را از تمام انقلاب‌های عالم متمایز می‌سازد این است که معیار انقلاب اسلامی پیروزی حق، رشد انسانیت، مبارزه با ظلم و بی‌عدالتی، فراهم کردن زمینه برای تقرب به خدا و بهره‌مندی انسان از زندگی بی‌نهایت و ابدی آخرت است.
  وی افزود: نتیجه ساير انقلاب‌ها به زندگی مادی و رفاه دنیایی محدود می‌شود؛ اما  ثمرات انقلاب اسلامی مرز مادي ندارد و به دنیا محدود نمی‌شود. نتيجه این انقلاب به سعادت انسان و زندگی بی‌پایان او ختم می‌شود.
  علامه مصباح یزدی تأکید کرد:‌ برای رسیدن به این هدف باید همه افراد  جامعه حق و باطل را بشناسند،‌ در تمام شئون زندگی خود دین و معارف اسلامی را مبنا قرار دهند، مسیر اجتماعی، سیاسی خود را بر اساس  آن پی‌ریزی کنند و تابع حق باشند.
  ایشان ادامه داد: وقتی هدف انقلاب اسلامی حق شد، باید ببینیم  طي چهل سال گذشته در این زمینه چقدر پیشرفت کرده‌ایم و‌ آیا پیشرفت ما متناسب با سایر جهات بوده است یا خیر.‌ امروز در زمينه‌هاي علمی و تکنولوژی، پیشرفت‌هاي قابل  توجهي  به دست آمده،  در زمینه دینی نيز آثار ظاهری آن را کم و بیش در جامعه می‌بینیم؛ اما اگر سؤال شود که آیا این پیشرفت مطلوب بوده ، احتمال دارد جواب قاطع مثبتي نداشته باشیم.
  آیت‌الله مصباح یزدی یادآور شد: امروز مشکلاتی مانند قانون‌شکنی‌،‌ تخلف، رانت‌خواری‌ و... در جامعه ما  ديده مي‌شود، اگر‌چه این مشکلات در همه کشورها وجود دارد، اما پس از گذشتن  چهل سال از  پيروزي انقلاب، وجود این مشکلات  در جامعه اسلامی مطلوب نیست.
  وی افزود: این تخلفات ثمره عدم پایندی به فرهنگ دینی و شعائر دینی است؛‌ زیرا ما هر قدر بگوییم فلان نهاد باید نظارت کند، يا فلان بخش باید جلوگیری کند، افراد این نهادها نیز از همین جامعه و از همین مردم هستند و  اگر فرهنگ دینی نهادینه نشده باشد، ممکن است از  اين افراد نیز تخلفي صادر شود و روشن است كه نمی‌توان برای هر ناظری ناظر دیگر قرار داد تا مشکلات برطرف شود.
  علامه مصباح یزدی تصریح کرد: دین، بزرگ‌ترین  عامل براي جلوگیری از فساد در جامعه است؛ زيرا  موجب اصلاح سایر ابزار کنترلی جامعه می‌شود. کسی که متعهد به فرهنگ دینی است و خدا و معاد را در لحظه، لحظه زندگی‌اش مورد توجه قرار می‌دهد، در شئون اجتماعی، سیاسی نیز دست به تخلف نمی‌زند و قانون‌مدار می‌ماند.
  وی تأکید کرد: اگر دین در جامعه رواج پیدا کند دزدی کم می‌شود، تخلف از بین می‌رود، مشکلات کم‌رنگ می‌شود و مردم نسبت به قانون جامعه اسلامی متعهدتر می‌شوند.
  ایشان یادآور شد:‌ باید بُعد دینی و فرهنگی جامعه تقویت شود.‌ دین، اصالت دارد و مکمل ابعاد دیگر جامعه است و می‌تواند جلوی تخلفات را بگیرد.
  گفتنی است این دیدار در تاریخ 27/10/97 در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/6036

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه