يكشنبه: 12 تير 1401

شما اینجا هستید

درخشش مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در اولین جشنواره بین‌المللی امام خمینی(ره)

  به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) کتاب «اشتراوس و فلسفه سیاسی اسلامی» ویژه اندیشه سیاسی اسلام اثر حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محسن رضوانی عضو هیئت علمی و فارغ التحصیل مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در اولین جشنواره بین‌المللی امام خمینی(ره) به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد. 

   

  اشتراوس و فلسفه سیاسی اسلامی

  فلسفه سیاسی اسلامی پیوندی دو سویه با آموزه های اسلامی و افلاطونی دارد. آموزه های اسلامی، برخلاف مسیحیت، ایمان صرف نیست بلکه مبین نظم سیاسی مطلوب است.

  آموزه های افلاطونی هماهنگی بسیار با شریعت اسلامی دارد؛ فیلسوفان سیاسی اسلامی با الگوبرداری از آن به تبیین فلسفی وحی و نبوت و نظام سیاسی مطلوب آن پرداختند تا اعتقاد خویش را به معرفت تبدیل کنند. از آن‌جا که شریعت اسلامی با سیاست و حکومت در هم تنیده است، رشته فلسفی که به دین و آموزه‌های اسلامی می‌پردازد، برخلاف مسیحیت «فلسفه دین، نیست، بلکه فلسفه سیاسی است. 

   

  گفتنی است کتاب اشتراوس و فلسفه سیاسی اسلامی در سال 1387 به عنوان شایسته تقدیر کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شده است. 
  فصل اول: درآمدی بر فلسفه سیاسی اسلامی
  فصل دوم: زندگی و فعالیت علمی لئواشتراوس
  فصل سوم: پنهان نگاری و فهم فلسفه سیاسی اسلامی
  فصل چهارم: افلاطون گرایی در فلسفه سیاسی اسلامی
  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/4370

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه