پنجشنبه: 3 خرداد 1403

شما اینجا هستید

حکمت بخشش فدک به حضرت زهرا(س)، دفاع از ولایت بود

  حکمت بخشش فدک به حضرت زهرا(س)، دفاع از ولایت بود

  عضو هيئت علمي موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در گفتگو با خبرنگار تبيين گفت: فدک براي حضرت زهرا(س) در واقع پشتوانه اي مالي براي دفاع از علي(ع) بود و اتفاقا مخالفين نيز همين مسأله را تشخيص دادند و در اولين فرصت اين حق را از حضرت زهرا(س) گرفتند و آن حضرت نيز در خطبه معروف خود به همين غصب اشاره کرده و به شبهاتي که ابوبکر وارد کرده بود، جواب داد.

  ايشان با اشاره به اينکه ولايتمداري حضرت زهرا(س) فقط به زمان بعد از رحلت رسول اکرم(ص) اختصاص نداشته، افزود: حضرت صديقه طاهره (س) در زمان حيات پيامبر اکرم(ص) کاملا مطيع ايشان بود و از ولي خود تبعيت مي کرد.
  حجت الاسلام والمسلمين سيد احمد فقيهي با بيان اينکه آنچه براي شيعه در ولايتمداري حضرت زهرا (س) بيشتر جلوه کرده است، دفاع جانانه آن حضرت از ولايت اميرالمومنين(ع) بعد از رحلت رسول اکرم است، به خطبه حضرت زهرا(س) اشاره کرد و خاطر نشان کرد: اين خطبه از جهات متعددي دفاع از ولايت است.
  وي ادامه داد: اول اينکه اصل اين خطبه در مخالفت با خليفه بوده و اين به معناي حمايت از ولايت علي (ع) به عنوان ولي خدا و جانشين پيامبر است.
  عضو هيئت علمي موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) ادامه داد: علاوه بر اينکه نفس " بيرون رفتن حضرت زهرا(س) از منزل و رفتن به مسجد " حمايت از ولايت است، خطبه حضرت زهرا(س) و مضامين بلند آن ، همه در حمايت از ولايت اميرالمومنين (ع) است و اهميت اين امر زماني بيشتر روشن مي شود که حضرت زهرا(س) به عنوان يک زن در آن زمان غربت علي(ع) دست به چنين اقدامي زد.
  وي با اشاره به اينکه اطاعت محض حضرت زهرا(س) از علي(ع) در زندگي شخصي نيز زبانزد بود ، ادامه داد: در حاليکه آن حضرت علاوه بر داشتن مقام ظاهري يعني دخت پيامبر بودن، داراي مقامات ولايي نيزبود، اما تابع محض علي(ع) بود.
  حجت الاسلام فقيهي با اشاره به اينکه حضرت فاطمه(س) براي دفاع از حريم ولايت منزل خود را محل تحصن مدافعين از ولايت قرار داد، خاطر نشان کرد: همين مشکلات و لطماتي که در مسير دفاع از ولايت بر حضرت زهرا(س) وارد شد، سبب شهادت ايشان شد .
  مدير گزينش، جذب و ارزيابي هيئت علمي موسسه امام خميني(ره) به قضيه فدک اشاره کرد و گفت: فدک از جمله غنائمي بود که طبق احکام فقهي به حضرت رسول اکرم(ص) تعلق گرفت تا در هر راهي مصلحت بداند، استفاده کند و حضرت نيز آن را به دختر خويش بخشيدند و طبق آيه قرآن بخشش فدک به حضرت زهرا(س) دستوري از ناحيه پروردگار بود.
  وي حکمت بخشش فدک را دفاع از مقام ولايت دانست و خاطر نشان کرد: فدک براي حضرت زهرا(س) در واقع پشتوانه اي مالي براي دفاع از علي(ع) بود و اتفاقا مخالفين نيز همين مسأله را تشخيص دادند و در اولين فرصت اين حق را از حضرت زهرا(س) گرفتند و آن حضرت نيز در خطبه معروف خود به همين غصب اشاره کرده و به شبهاتي که ابوبکر وارد کرده بود، جواب داد.
  حجت الاسلام فقيهي حضرت زهرا(س) را الگوي تمام بشريت دانست و گفت: يکي از ويژگي هاي حضرت زهرا(س) که به عنوان الگويي براي مسلمانان به شمار مي شود، عبادت زياد ايشان و خستگي ناپذيري ايشان از عبادت است و طبق روايات گاهي از شب تا صبح مشغول عبادت بوده و حتي فرزندان را براي عبادت بيدار مي کردند و در دعاهاي خود نيز اول ديگران را مورد دعا قرار مي دادند.
  وي با اشاره به اهميت حجاب از نگاه حضرت زهرا(س) ادامه داد: ايشان به قدري در اين زمينه حساس بود که حتي خود را در برابر نابينا مي پوشانيد و حتي نگران رعايت اين مسأله بعد از شهادت نيز بود که با دستور ساختن تابوتي که بدن در آن نمايان نباشد، نگرانيش رفع شد.
  عضو هيئت علمي موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) اهميت تربيت فرزند از نگاه حضرت زهرا(س) را ياد آور شد و خاطر نشان کرد: حضرت زهرا(س) با وجود تعدد فرزندان و سن کم خود، بر مسأله تربيت فرزندان حساسيت ويژه اي داشتند.
  وي ضمن انتقاد از شعار انحرافي تنظيم خانواده و کنترل جمعيت خاطر نشان کرد: حضرت با همان سن اندک چهار فرزند را داشتند و موقع شهادت نيز باردار بودند و اين مسأله بي اساس بودن شعار فرزند کمتر را نشان مي دهد
   

   

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/3830

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه