پنجشنبه: 3 خرداد 1403

شما اینجا هستید

حجت الاسلام والمسلمین دکتر شریفی

  حجت الاسلام والمسلمین دکتر شریفی
  علی‏رغم جایگاه بلند معرفت اخلاقی، خلأ عظیمی در این حوزه احساس می‏شود

  علی‏رغم جایگاه بلند معرفت اخلاقی در میان آموزه های اسلامی و نیاز فراوان حوزه های مختلف به مباحث اخلاقی، تاکنون پژوهش در حوزه اخلاق کمتر مورد توجه قرار گرفته و محصولات کمتری در این زمینه منتشر شده است.

  به گزارش مرکز خبر و اطلاع رساني مؤسسه امام خميني (ره) حجت‏الاسلام والمسلمین دکتر شریفی، سردبیر نشریه معرفت اخلاقی در گفت‏وگو با قبس به اهمیت انتشار نشریه ای با محوریت مباحث اخلاقی اشاره کرد.
  به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، ایشان با اشاره به سیر راه اندازی این نشریه، یادآور شد: در راستای برنامه‏ریزی معاونت پژوهش جهت نشر مجلات تخصصی مرتبط با رشته های علمی مؤسسه، از اواخر سال 87 طی جلسات متعدد و بحث و گفت‏وگو درباره اهداف و سیاست‏های نشریه معرفت اخلاقی، برنامه‏ریزی برای راه‏اندازی آن آغاز شد و اولین شماره آن در زمستان 88 منتشر شد و در اختیار جامعه علمی قرار گرفت.
  حجت الاسلام والمسلمین دکتر شریفی، اظهار داشت: این نشریه به منظور جبران خلأ عظیم در حوزه اخلاق، در گام اول به صورت علمی- تخصصی منتشر شد و با تلاش مسئولین نشریه و پژوهشگران آن حائز رتبه علمی-ترویجی شد. هم‏چنین، برآنیم تا با افزودن بر قدرت و غنای علمی آن رتبه علمی –پژوهشی را نیز کسب کنیم.
  ایشان تأکید کرد: علی‏رغم جایگاه بلند معرفت اخلاقی در میان آموزه های اسلامی و نیاز فراوان حوزه های مختلف به مباحث اخلاقی، تاکنون پژوهش در حوزه اخلاق کمتر مورد توجه قرار گرفته و محصولات کمتری در این زمینه منتشر شده است.
  وی افزود: رسالت این فصل‏نامه بر این اساس طرح‏ریزی شده تا در حد امکان، این کم توجهی را جبران کند و به نیاز عظیم علمی و کاربردی در این حوزه پاسخ مناسب دهد.
  سردبیر فصل نامه معرفت اخلاقی به گستره فعالیت علمی این نشریه اشاره و خاطرنشان کرد: گستره فعالیت فصل نامه معرفت اخلاقی در حوزه های مطالعات اخلاقی، معارف در حوزه اخلاق، مباحث ناظر بر علم اخلاق (شناخت فضائل و رذائل)، مباحث تربیت اخلاقی، رشد اخلاقی (مطالعات روان‏شناسی)، در حوزه فلسفه اخلاق (فرا اخلاق، اخلاق هنجاری و اخلاق کاربردی)، آسیب شناسی اخلاق و آسیب شناسی آموزش و پژوهش در حوزه اخلاق می باشد.
  ایشان تأکید کرد: فصل‏نامه معرفت اخلاقی با توجه به استقبال گسترده و غیر منتظره محققان و پژوهشگران، توانسته خود را به جامعه علمی حوزه و دانشگاه معرفی کند و با این استقبال ازجمله نشریاتی باشد که بدون تأخیر و به طور منظم منتشر می شود.
  وی افزود: با وجود موفقیت‏های بدست آمده، تلاش می‏کنیم تا سطح علمی نشریه را افزایش دهیم و امیدواریم در آینده بتوانیم طبق معیار مقام معظم رهبری در جهت جنبش نرم افزاری، تولید علم و نظریه پردازی قدم مؤثری برداریم.

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/3744

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه