پنجشنبه: 3 خرداد 1403

شما اینجا هستید

حجت الاسلام والمسلمين قاسمي:

  حجت الاسلام والمسلمين قاسمي:دغدغه اي که مغفول مانده است
  مساله "فقه حکومتي" همواره مورد تاکيدات مکرر حضرت امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري بوده است امّا متاسفانه بدليل فضاي غالب بازيهاي سياسي موجود در کشور عموما دغدغه هاي اصليي دلسوزان حقيقي نظام مقدس جمهوري اسلامي تحت شاع قرار مي گيرد

  مساله "فقه حکومتي" همواره مورد تاکيدات مکرر حضرت امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري بوده است امّا متاسفانه بدليل فضاي غالب بازيهاي سياسي موجود در کشور عموما دغدغه هاي اصليي دلسوزان حقيقي نظام مقدس جمهوري اسلامي تحت شاع قرار مي گيرد و اذهان نخبگان از مسائل اصلي به موضوعات فرعي کشيده مي شود از همين رو براي اطلاع از کارهاي انجام شده و احيانا در دست اجرا در اين زمينه به خدمت حجتالاسلام والمسلمين قاسمي قائم مقام گروه فقه و اصول مؤسسه امام خميني(ره) و از اعضاي هيئت علمي اين موسسه رفتيم و پيرامون برنامه اين موسسه در راستاي اين دغدغه مهم حضرت امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري به گفتگو پرداختيم که در ادامه تقديم مي گردد.
  • همانطور که مستحضريد يکي از دغدغه هاي مقام معظم رهبري توجه بيشتر به فقه حکومتي است موسسه امام خميني (ره) در اين زمينه چه اقداماتي را انجام داده است؟
  ما در اين راستا سلسله همايش هايي را در برنامه قرار داده ايم زيرا فقه حکومتي آنقدر ظرفيت دارد که امکان برگزاري يک همايش جهت بررسي موضوعات آن کفايت نميکند. به همين جهت موسسه مصمم است تا با برگزار کردن همايشهاي متعدد در حد توان خود مسائل مربوط به فقه حکومتي را مطرح و مورد بررسي قرار دهد.
  هر همايش عنوان مخصوص به خود را دارد مثلا همايش اول با عنوان ظرفيتهاي فقه جواهري در قلمرو فقه حکومتي برگزار ميشود.
  اينکه دست اندرکاران موسسه به اين فکر افتاده اند بخاطر امتثال امر مقام معظم رهبري (دام ظله) است که با تأکيدات اصولي خودشان نسبت به تبيين ذخاير و زواياي فقه حکومتي اهتمام ويژه ورزيدهاند و همين امر، انگيزهاي شد تا موسسه نسبت به اين مهم اقدام نمايد.
  • اولين همايش چه زماني برگزار خواهد شد؟
  انشاءالله اوائل خرداد 1391برگزار خواهد شد.
  • آيا در رابطه با اين همايش، نشستهاي علمي هم برگزار ميشود؟
  بله اوائل همين سال تحصيلي جاري ـ در آبانماه ـ در اين ارتباط پيش همايش برگزار شد و تا قبل از همايش باز هم حدود 8 نشست علمي در اين ارتباط برگزار خواهد شد تا مقدمهاي براي برگزاري هرچه باشکوه تر و پربارتر شدن همايش باشد. زيرا برگزار شدن اين نشست هاي مقدماتي در تقويت همايش هاي مورد نظر تاثير به سزايي دارند.
  • باخبرشديم که موسسه در ارتباط با همايش فقه حکومتي، فراخوان مقاله داده است. آيا تاکنون مقالاتي دريافته داشتهايد؟
  پيشنهادات فراوان در زمينه تحقيق و پژوهش در مورد موضوعات داشتيم. علاوه بر اينکه برخي استادان و پژوهشگران زماني که مطلع شدند ما مي خواهيم چنين همايشي برگزار کنيم، حضورا اعلام آمادگي کردند که مقالاتي را ارائه خواهند داد. و مطمئن هستيم که مقالات بسيار دقيق و عالمانهاي در ارتباط با موضوعات اعلام شده تا موعدي که اعلام شده (20 فروردين 1391) دريافت خواهيم کرد.
  • دقيقا مي توانيد عنوان کنيد که شما در اين سلسله همايشها بدنبال چه هستيد؟
  قرار است در اين سلسله همايش ها ظرفيتها، ذخائر و مسائل فقه حکومتي شيعه به طور دقيق تبيين گردد. مسايل جديد حکومتي و چالشهاي بر سر راه حکومت از لحاظ فقهي دقيق و عالمانه مشخص و بررسي شوند همان طوري که مقام معظم رهبري(دام ظله) در برخي فرمايشاتشان اشاره فرمودهاند.
  • در همايش اول چه موضوعاتي قرار است که مطرح و مورد بررسي قرار گيرد؟
  در همايش اول حدود 14 عنوان بررسي خواهند شد. مانند: چيستي فقه حکومتي، چرائي و ضرورت فقه حکومتي و نيز برخي عناوين مربوط به اقتصاد که لازم است بررسي شوند مثل فقه پول و بانک، فقه بازارهاي سرمايه يا مثلا در ارتباط با مسائل حقوقي، فقه حقوق بشر، فقه حقوق زنان نيز برخي موضوعات مبتلابه ديگر مثل فقه رسانه، فقه محيط زيست و امثال اينها مطرح و بررسي خواهند شد .
  • برنامههاي همايش اول چيست؟ آيا امکان دارد اشارهاي بفرمائيد؟
  دو سخنراني از شخصيتهاي مهم حوزوي و نيز مصاحبههاي علمي متعددي با استادان عاليقدر و صاحبنظران ارجمند حوزه در ارتباط با فقه حکومتي خواهيم داشت که پس از اخذ نقطه نظرات آنان پيرامون موضوعات مربوط منتشر و دراختيار صاحب نظران قرار خواهد گرفت و همينطور مقالات علمي ارائه ميگردد و در پايان ميز گردي در رابطه با موضوعات مطرح شده خواهيم داشت که پس از اخذ نقطه نظرات آنان پيرامون موضوعات مربوط، منتشر و در اختيار صاحب نظران قرار خواهد گرفت. البته جزئيات برنامهها بهطور کامل توسط دبير محترم کميته علمي برگزاري همايشها متعاقبا اعلام خواهدشد.

   

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/3818

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه