پنجشنبه: 29 ارديبهشت 1401

شما اینجا هستید

حجت الاسلام والمسلمين دکتر علي مصباح: با وجود شبهات و انحرافات پيچيده در جامعه، ترزيق افکار علامه مصباح به جامعه از ضروريات است


  گروه گزارش: حجت الاسلام والمسلمين دکتر علي مصباح،، نماينده حضرت استاد در شوراي سياستگذاري حفظ و نشر آثاردر گفتگو با قبس، از ضرورت تأسيس مرکز حفظ و نشر آثار آيت الله مصباح (حفظه الله) سخن گفت و به تشريح فعاليت هاي اين شورا پرداخت.  

  به گزارش مرکز خبر و اطلاع رساني مؤسسه امام خميني (ره)، ايشان در همين زمينه يادآور شد: از زماني مؤسسه امام خميني (ره) تأسيس شد و بخش هاي مختلف فعال شدند، يکي از ارکان اصلي آموزشي مؤسسه، درس هاي حضرت استاد بود، اعم از درس هايي که در زمينه معارف قرآن و تفسير براي گروه هاي مختلف داشتند، درس فلسفه اخلاق، درس هايي که در شرح الهيات و برهان شفاء ارائه مي کردند، درس نهايه الحکمه و بعضي از مجلدات اسفار ملاصدرا، که توسط استاد در طول دوره هاي متوالي تدريس مي شد و جزء پايه هاي اصلي دروس مؤسسه بود، شاگردان ايشان به جمع آوري، پياده سازي و نشر آن مي پرداختند و در طرف ديگر علاقه مندان به نشر سخنان ايشان نيز، با پياده سازي و نشر دروس اخلاق ايشان، سعي در نشر اين معارف غني و بهره مندي ساير افراد از سخنان حضرت استاد داشتند.
  وي ادامه داد: از آنجايي که اين فعاليت ها بطور پراکنده و توسط بخش هاي مختلف صورت مي گرفت، ناهماهنگي ها و کارهاي تکراري و هم عرض نيز صورت مي گرفت و در جهات ديگر گاهي اوقات برنامه هاي صوتي و تصويري ايشان منتشر مي شد و کارهاي ضعيف از آثار استاد در دست افراد قرار مي گرفت که کمتر مفيد فايده واقع مي شد و دفتر ايشان بعد از نشر از آن مطلع مي شد، حدودا از سال 81 با پيشنهاد معاونين مؤسسه يک شورايي متشکل از معاونت هاي مؤسسه و يک نماينده از طرف حضرت استاد، تشکيل شد که کار نظارت و هماهنگي بر حفظ و نشر آثار استاد را به عهده گرفت.
  حجت الاسلام و المسلمين دکتر علي مصباح، اظهار داشت: در حال حاضر شوراي سياست گذاريمجموعه آثار حضرت استاد، سعي مي کند با هماهنگي و نظارت اين فعاليت ها را ساماندهي کند و پيشنهادات و طرح ها را مورد سنجش و ارزيابي قرار مي دهد و همچنين با قرار دادن ناظران و ارزياباني براي کارهاي پژوهشي، اين آثار را از هر جهت قابل استفاده و ارائه به جامعه علمي کشور مي کند.
  وي همچنين با اشاره به درس اخلاق هفتگي استاد، گفت: سخنراني ها متفرقه و درس اخلاق هاي حضرت استاد بخصوص درس هفتگي ايشان در دفتر مقام معظم رهبري، بلافاصله بر روي سايت قرار مي گيرد و بعد از يک هفته، خلاصه آن به صورت برشور در اختيار علاقه مندان قرار مي گيرد، در کنار اين فعاليت ها بعد اتمام يک موضوع توسط حضرت استاد، تمام سخنراني ها در اختيار افراد قرار مي گيرد و با همکاري مديريت تدوين متون بصورت کتاب منتشر مي گردد.
  ايشان يادآور شد: همچنين سخنراني هاي ايشان که در فضاي فرهنگي مورد نياز است مانند بحث هاي ايشان در خصوص ولايت فقيه و در مورد فتنه اخير، به صورت سي دي منشر شد و در اختيار علاقه مندان قرار گرفت.
  نماينده استاد در شوراي سياستگذاري حفظ و نشر آثار، خاطر نشان کرد: طبق برنامه ريزي هاي انجام شده، مقرر شد فايل هاي صوتي و تصويري از سخنراني ها و درس هاي ايشان بصورت سي دي منتشر گردد.
  ايشان به فعاليت سايت حضرت استاد از 10 سال پيش اشاره کرد و گفت: سايت مربوط به حضرت استاد از حدود 10 سال پيش فعال مي باشد که در کنار ارائه اخبار کوتاه از سخنراني ها و ديدارها ايشان، تعدادي از مقالات و کتاب هاي ايشان را در اختيار بازديد کنندگان قرار مي دهد و برنامه براي تکميل و ارائه امکانات مختلف، آماده شده و شکل جديد سايت بزودي در معرض ديد بازديدکنندگان قرار مي گيرد.
  وي افزود: اين سايت به زبان هاي انگليسي، عربي، آذري و در آينده نزديک به زبان اردو قابل استفاده است و از ديگر امکانات سايت، برقراري ارتباط طرفيني با مخاطب و پاسخ به سوالات است که به زبان هاي مختلف سوالات براي سايت ارسال مي شود و در حد امکان به آن ها پاسخ داده مي شود.
  حجت الاسلام والمسلمين دکتر علي مصباح، يادآور شد: يکي از طرح هايي که از 5 سال پيش شروع شده، جمع آوري تمام آثار منتشره از حضرت استاد و چاپ آن بصورت مجموع آثار استاد با عنوان مشکات مي باشدو تا کنون بيش از 30 جلد آن منتشر شده است.
  وي بيان داشت: تدوين سير مطالعاتي آثار استاد از اقدامات بسيار مفيد اين مرکز است که با مطالعه انواع مشابه آن آغاز شد و بعد از انتخاب الگو مناسب، در حال حاضر مراحل نهايي کار را طي مي کند و انشاءالله در طي دوماه آينده در دسترس قرار مي گيرد.
  ايشان در خصوص ضرورت حفظ و نشر آثار حضرت استاد، تأکيد کرد: از آن حيث که حضرت آيت الله مصباح (حفظه الله) از چهره هاي مؤثر در فضاي علمي، فکري و فرهنگي جامعه است و با عنايت به سخنان مقام معظم رهبري که ايشان را به عنوان عقبه تئوريک نظام و مطهري زمان، معرفي مي کنند، وظيفه ما را سنگين تر مي کند تا براي تنظيم و نشر اين افکار نهايت تلاش خود را بهم رسانيم، بويژه با توجه به شبهات و انحرافاتي که هر روز از طرف دشمنان خارجي و افراد نادان داخلي القا مي شود، ضرورت پاسخگويي بروز و سريع و منتشر کردن اين پاسخ ها واضح است.

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/3570

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه