چهارشنبه: 30 خرداد 1403

شما اینجا هستید

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر نوروزی: همدلی مسئولان زمینه‌ساز تحقق حماسه سياسي و حماسه اقتصادي خواهد بود

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر نوروزی: همدلی مسئولان زمینه‌ساز تحقق حماسه سياسي و حماسه اقتصادي خواهد بود

  گروه خبر و اطلاع رسانی روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در ارائه گزارشی از صحبت‌های اساتید مؤسسه این‌بار درباره سال حماسه سیاسی حماسه اقتصادی از بیانات حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر نوروزی استقاده نموده است.


  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر نوروزی در بیان علت نامگذاری امسال به سال حماسه سیاسی حماسه اقتصادی گفت: رهبر معظم انقلاب در پیام سال 92، امسال را به نام حماسه سیاسی و اقتصادی نام نهادند. این نام‌گذاری بر اساس شناخت و اولویت یافتن مسایل سیاسی و اقتصادی در بستر رشد و تعالی جامعه مطرح گردیده است. واژه حماسه معمولا در متون ادبی به‌کار می‌رود و بیانگر افتخارات پهلوانی و بزرگی‌های قومی و فردی است.
  اما به تدریج در بسیاری از حوادث و تحولات نقش آفرین نیز بکار رفته است چنانچه شهید مطهری از حماسه حسینی سخن به میان می‌آورد و یا در خلال جنگ تحمیلی عراق از حماسه آزادسازی خرمشهر و این روزها از حماسه شگرف 9 دی بحث و گفتگو می‌شود.
  وی در ادامه خاطرنشان کرد: نام‌گذاری سال 92 به حماسه سیاسی نویدبخش کاری کارستان است که از سوی ملت بزرگ ایران اسلامی و با هدایت و مدیریت رهبر معظم انقلاب و با اتکای به فضل و رحمت الهی محقق می‌گردد.
  شاخص‌های حماسه سیاسی باتوجه به مختصات حماسه در کاربرد ادبی آن عبارت از عزم و اراده، حضور و رفتاری جهادگونه، همت بلند و نگاه امیدوارانه، زمان‌شناسی، ایثار و از خودگذشتگی و تلاش وافر برای نیل به هدف می‌باشد.
  عضو هیئت علمی مؤسسه در پاسخ به این سؤال که چه زمینه‌ها و دلایلی موجب شد سال جاری با حماسه سیاسی و اقتصادی نام‌گذاری گردد، گفت: بی‌تردید انتخاب این نام نشانگر آینده‌نگری مقام معظم رهبری است و در چشم‌انداز سال 92 تحولی جهادی در عرصه سیاسی و اقتصادی برای برون رفت از پاره‌ای نارسایی‌ها در این دو حوزه است.
  وی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران طی بیش از سه دهه گذشته حماسه‌های مختلفی را آفریده است و نام‌گذاری سال 92 از آن رو صورت گرفته است که ملت برای خلق حماسه‌ای که نخستین آن می تواند برگزاری پرشکوه انتخابات است آماده شود چراکه بسیاری از ملت‌های مسلمان و مستضعف چشم به ما دوخته‌اند تا با الهام از این حماسه خود به خروش آمده و سلطه اهریمنی قدرت‌های سلطه‌جو را بگسلند.
  استاد گروه علوم سیاسی در ادامه گفت: اما هر حماسه‌ای به‌ویژه با مختصات زمانی، مکانی و فکری ما در سال جاری یکسری الزام‌هایی دارد، نخست همدلی مسئولینی را می‌طلبد تا زمینه‌های تحقق این حماسه را در ساحت مبانی و اقتصادی مهیا کنند.
  دوم مشارکت حداکثری مردم در صحنه های سیاسی و اقتصادی است تا با انتخاب اصلح در انتخابات و تأکید بر زمینه‌های اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی آخرین مدافع نظام سلطه را درنوردند و با توجه به موقعیت فتح خیبر و بدر که در آن سرمی‌بریم دشمن را به هزیمت وادارند.
  وی خاطرنشان کرد: حماسه سیاسی کاکردهای زیادی را درپی خواهد داشت در عرصه تبلیغات جنگ روانی داخلی و خارجی با کلیدواژه انتخابات آزاد را خنثی خواهد کرد. تهدیدها و از جمله تحریم‌های فلج‌کننده را به فرصتی برای حضور مستقلانه نظام اسلامی فراهم می‌سازد ـ رشد علمی، فناوری و بسیاری از فرصت‌های اقتصادی که در فضای تحریم نصیب ایران اسلامی شده است. نشان می‌دهد که این ملت با اقتدار و با اتکا به قدرت لایزال الهی قادر است موانع ایذایی دشمن را پشت سرنهد و قله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی کند. ظهور حماسه‌های متعدد در گذشته از جمله فتح خرمشهر، 9 دی، برگزاری اجلاس غیرمتعهدها همه نشان داد که دشمنان بایستی حضور مقتدرانه امت اسلامی را در صحنه سیاسی به رسمیت شناخته و این حضور تمامی معادلات آنان را در هم ریخته و امروزه بسیاری از تحولات در صحنه منطقه، جهان و بین‌المللی تنها یا مشارکت ام‌القرای ایران اسلامی قابل حل و فصل است. حضور حماسی در صحنه‌های سال 92 تهدید‌های دشمن را بی‌اثر و ارتقاء سطح کارآمدی را به همراه خواهد داشت.
  دکتر نوروزی مسایل پیش رو در عرصه سیاسی که نیازمند تلاش حمسی‌اند را این‌گونه برشمرد:‌
  1. انتخابات ریاست جمهوری که دشمن درصدد بهره‌گیری از ان در جهت اهداف خویش است و ما بایستی با حضور حماسی سرنوشت کشور را به افرادی دلسوز، متعهد به اسلام و نظام ج اسلامی ایران سپرده و امید دشمنان را به یأس مبدل سازیم. بر اساس آنچه گفته شد انتخابات مظهر حماسه سیاسی،اقتدار نظام، مظهر اراده ملی و نماد مردم سالاری دینی  در نظام اسلامی است.
  2. پی‌گیری موضوع صلح‌آمیز هسته‌ای و احقاق حق در این امر مهم که در نتیجه صبر و استقامت ملت و رهبری نتیجه خواهد داد و بی‌تردید حماسه‌ای به‌یادماندنی را در کام ملت ایران بر جای خواهد گذاشت.
  3. خود اتکایی به اقتصاد داخلی و حل مشکلات در زمینه اقتصادی و تلاش در جهت افزایش تولید ملی در سایه حمایت از کار و سرمایه ایرانی خواهد بود.
   

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/4145

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه