چهارشنبه: 30 مهر 1399

شما اینجا هستید

جدیدترین آثار مرکز دایره المعارف علوم عقلی اسلامی، ششم خرداد رونمایی می شود

  حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد ابوترابی، رئیس مرکز پژوهشی دائره المعارف علوم عقلی اسلامی در گفت وگو با روابط عمومی به ارائه گزارشی از فعالیت های این مرکز  در سال 94 پرداخت:

  با تلاش های پژوهشگران این مرکز، در سال 94، هفده جلد از محصولات این مرکز در 7 عنوان به مرحله انتشار رسيد که دو جلد از آن، معجم موضوعی کتاب شريف الغدیر است، جلد دوم کتاب شناسی توصیفی اخلاق، 3 جلد کتاب شناسی تفصیلی منطق، 5 جلد کتاب شناسی تفصیلی تاریخ فلسفه، 3 جلد کتاب های فلسفه علم کلام، فلسفه عرفان، معرفت شناسی (اين سه جلد، مجموعه مقالاتي در اين موضوعات است) و کتاب اصول و مبانی عرفان نظری با ویراستاری جدید، و دو جلد فهرست تصاوير نسخ خطي موجود در کتابخانه تخصصي علوم عقلي اين مرکز، از اين جمله است که منتشر شده است ؛ لازم به ياد آوري است که اين محصولات، حاصل فعاليت‌هاي چندين ساله و تلاش‌هاي پژوهشگران مرکز است. 

  یکی از فعالیت‌های مهم و کاربردی این مرکز تهیه و تجهیز کتابخانه نسخ خطی تصویری است در اين فعاليت تصاویر کتب خطی در زمینه علوم عقلی از برخي کتابخانه های مهم دنیا نظیر هند، ترکیه(کتابخانه سليمانية آنکارا و کتابخانه قونيه) و برخي کتابخانه‌هاي ايران تهيه شده و در اختیار محققان قرار گرفته است، تاکنون بيش از بيست هزار تصوير نسخه خطي براي کتابخانه مرکز تهيه شده است، برخي از اين نُسَخ به لحاظ عنوان، قدمت نسخه و کاتب از نفيس ترين منابع خطي به‌شمار مي‌آيند؛ در دوجلد فهرستي که از اين کتب در سال 94 منتشر شده است، 1000 نسخه مشتمل بر حدود دو هزار و پانصد کتاب و رساله خطي از اين مجموعه معرفي شده است.

  تهیه و تدوين زیرساخت های تدوین دایره المعارف های علوم عقلی اسلامی یکی از کارهای مهم مرکز به شمار می رود که مرحله اول آن شامل کارهايي مانند تهيه کتاب شناسی ها، اصطلاح نامه‌ها در رشته‌هاي مختلف علوم عقلي، نمایه نویسی منابع مهم، است که محصولات آن در طي چند سال گذشته بيش از 70 جلد کتاب بوده است.

   مرحله دوم از تهيه زيرساخت‌ها، تهيه و تدوین شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های لازم جهت تدوين و آماده‌سازی خود دايرة‌المعارف‌هاست. اين مرحله از کار در سال سه اخير تمرکز مطلوبي داشته و در سال 94 پيشرفت زيادي داشت، به اتمام رساندن آيين‌نامه‌هاي «ويرايش فني وصوري»، « نگارشي»، « تدوين مقالات»، « ارجاعات»، « گردشکاري مقالات» و « مدخل‌هاي مشترک ميان چند رشته از علوم عقلي»  از جمله موفقيت‌هاي اين مرکز در سال 94 است.

  در سال 94 غير از تدوام کارهاي گذشته، فراهم آوردن همه زمينه‌هاي لازم جهت نگارش مقالات دایرة‌المعارف هاي عرفان نظری و منطق بوده است.

  از فعالیت های مهمي که در سال 94 در حوزه منطق، صورت گرفته است، شروع به کار بررسی تاریخچه منطق مگاری و رواقی بود که برای اولین بار در کشور، توسط این مرکز انجام مي‌شود، در اين زمينه، کتاب منطق رواقي «بنسون ميتس» براي تسهيل در استفاده محققان ترجمه شد، مقالات و منابع اصلی منطق مگاری و رواقی تهیه و مدخل های مرتبط با منطق رواقي از مجموعه مدخل‌ها، شناسايي و جدا سازی گرديد، بعلاوه پيش نويس نقشه اين منطق( اصطلاح نامه منطق رواقي) ترسيم شد.

  در سال 94 تهیه اصطلاح نامه در رشته های فلسفه، کلام، عرفان عملی، عرفان نظری، عرفان ادبی، فلسفه علم، فلسفه حقوق، فلسفه اخلاق، فلسفه سیاسی و فلسفه دین، نیز در جریان کار قرار داشت که از میان آنها اصطلاح نامه فلسفه و کلام به اتمام رسیده و در مرحله آماده سازي نهايي  براي چاپ قرار دارد، تهيه اصطلاح نامه فلسفه سیاسی و فلسفه اخلاق مراحل پایانی خود را طی می کند و کار اصلاح و تهيه ویراست جدید معرفت شناسی نیز در سال 94 دنبال گرديد.

  تدوین فرهنگ نامه عرفان ادبی نيز  از کارهای مهم مرکز است يکي از پيش زمينه‌هاي اصلي تهيه فرهنگ نامه عرفان ادبي، سامان دادن به محتواي مطالب مرتبط با اين علم و در واقع ترسيم نظام اين علم بود که براي اولين بار اين کار توسط اساتيد و پژوهشگران اين مرکز انجام گرفت. پس از استخراج تمام اصطلاحات عرفان ادبي، گزينش اصطلاحات و تصويب آنها در شوراي علمي عرفان ادبي و تهيه اصطلاح نامه، مستندات اصطلاحات از ميان اشعار انتخاب گرديد و در موارد لازم، اشعار توضیح داده شده‌اند. اين مجموعه به عنوان فرهنگنامه عرفان ادبي در حال آماده سازي است و در سال 94 تهيه محتواي جلد اول از اين مجموعه به اتمام رسيد و هم‌اکنون در حال تنظیم و آماده سازي براي انتشار است.

  بهره مندی از اساتید برجسته در تدوین نظام هر علم از امتیازات ویژه مرکز دایرة‌المعارف علوم عقلی اسلامی به‌شمار می آید که از این میان به حضور آیت الله فیاضی در رأس شورای علمی فلسفه، حجت الاسلام والمسلمین ربانی گلپایگانی در شورای علمی کلام، حجت الاسلام والمسلمین یزدان پناه در شورای علمی عرفان و حجت الاسلام والمسلمین دکتر مجتبی مصباح در شورای علمی فلسفه اخلاق و ... مي‌توان اشاره کرد.

  حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد ابوترابی، رئیس مرکز پژوهشی دائره المعارف علوم عقلی اسلامی در پایان از برگزاری مراسم رونمایی مجموعه محصولات منتشر شده در سال 93 و 94 تا یک ماه آینده خبر داد.

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/5296

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه