چهارشنبه: 30 خرداد 1403

شما اینجا هستید

تاکنون بیش از 50 عنوان کتاب مرتبط با سبک زندگی منتشر شده است

  تاکنون بیش از 50 عنوان کتاب مرتبط با سبک زندگی منتشر شده است

  به گزارش مرکز خبر و اطلاعه رسانی روابط عمومی حجت الاسلام و المسلمین دکتر بی‌ریا در گفتگو با مرکز خبر و اطلاع‌رسانی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) اظهار داشت: یک سال و نیم است که درصدد برگزاری همایش «سبک زندگی» هستیم و فراخوان همایش هم در سطح طلاب و دانشجویان انجام شده است. مقالات زیادی تاکنون به دست ما رسیده است و اساتید ما در معاونت پژوهش این مقاله‌ها را ارزیابی کرده‌اند و مقالات در اختیار مسئولان برگزاری همایش قرار گرفته است.


  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر بی‌ریا گفت: مقام معظم رهری در سفر به خراسان شمالی و در یکی از فرمایشات خود به تفصیل به موضوع «سبک زندگی» پرداختند و بیش از 20 سؤال هم مطرح فرمودند که مطالب جدیدی بود. دوستان دست‌اندرکار ما در همایش سبک زندگی این فرمایشات ارزشمند مقام معظم رهبری را مغتنم شمردند و خوشحال شدند. بنابراین در فراخوان جدیدی عناوین مطرح شده توسط مقام معظم رهبری را بر عناوین قبلی افزودند. البته عناوین قبلی هم انصافا خوب بود و دست‌اندرکاران کار خوب و وزینی در استخراج عناوین سبک زندگی انجام داده‌اند.
  مدیر گروه روان‌شناسی مؤسسه خاطرناشان کرد: سبک زندگی شخصی یک گروه عناوینی دارد، سبک زندگی خانوادگی یک سری عناوین و زیرمجموعه دارد، سبک زندگی اجتماعی و سبک زندگی بین‌المللی هم یک سری عناوین و زیرمجموعه‌هایی دارند که تقسیم‌بندی‌هایی شده که بسیار جالب است.فرمایشات مقام معظم رهبری هم با چینش و اصطلاحات خاصی مطرح شده است و نگاه خاصی به مسایل سبک زندگی دارند که ما با تمدید ارسال مقالات برای «همایش سبک زندگی» در فراخوان جدید برای دریافت مقالات پیرامون موضوعات مطرح شده توسط مقام معظم رهبری اقدام کردیم.
  حجت الاسلام و المسلمین سقای بی‌ریا در ادامه افزود: کارگروه پژوهش دفتر مقام معظم رهبری نیز تأکید داشت که روی این موضوعات مطرح شده هم کار شود. بنابراین در دستور کار واحدهای پژوهشی که ما هم عضو آن کارگروه هستیم قرار گرفت و در شورای سیاست‌گذاری پژوهش معاونت هم یکی از موضوعات اصلی را همین مسأله «سبک زندگی» قرار دادیم.
  معاون پژوهشی مؤسسه بیان داشت:‌ با این هدف که وضعیت کنونی روشن شود، از مدیریت تدوین متون خواستیم لیست تمام کتاب‌هایی را که با «سبک زندگی» مرتبط است را بدهند. چه آن کتاب‌هایی که قبلا چاپ شده یا کتاب‌هایی که در دست اقدام است.
  وی در ادامه گفت: نتیجه آن شد که بيش از 50 عنوان کتاب در موضوع سبک زندگي چاپ کرده‌ایم، و یا در دست اقدام داریم که هر یک به نوعی با سبک زندگی مرتبط است. اکنون بايد با دقت بيشتري اين کتاب‌ها را بررسي کنيم. همچنین در نشرياتمان مقالاتي داريم مخصوصا در نشريه «معرفت ترويجي» چون مباحث سبک زندگي جنبه ترويجي پيدا مي‌کند و احتمالا مقالاتی در این مجله به چاپ رسیده است. اصول و مباني که مشخص است اينها بايددر کاربرد بيايد. بايد جنبه کاربردي و ترويجي پيدا کند.
  عضو هیئت علمی مؤسسه اظهار داشت:‌ بنابراین ما يک سري مقالات مرتبط در نشرياتمان داريم که تصميم داريم مقالات مرتبط با اين موضوع و همچنين پايان‌نامه‌هايي که مرتبط با سبک زندگي است را استخراج کنیم و مجموعه اينها ارائه شود. همين که ما به کارگروه دفتر مقام معظم رهبري اعلام کنيم که اين توليدات هست آنها خوشحال مي‌شوند باید در زمينه نشرش تلاش کنیم. ما مي‌توانيم نمايشگاهي بگذاريم و در بخشي‌ از آن، کتاب‌هاي مربوط به سبک زندگي را در معرض نمایش قرار دهیم تا دستمايه محققيني شود که مي‌خواهند در اين زمينه به دغدغه‌هاي مقام معظم رهبري پاسخ دهند و بعد از اين‌ اقدامات و استخراج عناوين همه گروه‌هاي مرتبط می‌توانند در این زمینه کار کنند. مسأله سبک زندگي يک مسأله بين‌رشته‌اي است محدود به يک رشته خاص نيست، بلکه تعدادي از رشته‌هاي علوم انسانی مي‌توانند با آن مرتبط باشند، از جمله روان‌شناسي، علوم تربيتي، جامعه‌شناسي، اقتصاد، حقوق و... بنابراین علوم انساني نوعا زيربناي مسائل مرتبط با سبک زندگي مي‌شود. ما اين اطلاعات را در اختيار گروه‌های پژوهشی قرار می‌دهیم و از هرکدام از ايشان می‌خواهيم تا در زمينه سبک زندگي محورهايي را در دستور کار قرار دهند و بدین ترتیب معاونت پژوهش يک قدم جدي در راستاي تحقق منويات مقام معظم رهبري و دغدغه‌هاي ایشان بردارد. اين کارها و نظريات و مقالات در کجا قرار ‌گيرد، قرار شد مجموعه به دست آمده از بررسی‌های اولیه را خدمت تعدادي از عزيزاني که در اين زمينه کار کرده‌اند، مثل آقاي دکتر شريفي، دکتر ساجدي، دکتر شرف‌الدين، دکتر ميردريکوندي و ديگر عزيزاني که در اين زمينه دست‌اندرکار هستند، ارائه کنيم و از آنها بخواهيم که اگر عناوين تکميلي دارند اضافه کنند و بعضي از عناوين غیرمرتبط را حذف نمایند و يک چيز شسته رفته‌اي را بدست آوريم که بتوانيم انشاءالله در دستور کار گروه‌ها قرار دهيم و اقدامات خوبي در زمينه سبک زندگي انجام دهیم. بررسی تشکیل یک کارگروه تحت عنوان سبک زندگی نیز در دستور کار می‌باشد.
  لازم به ذکر است بیش از پنجاه عنوان کتاب در موضوع سبک زندگی و یا مرتبط با سبک زندگی در مؤسسه چاپ شده است که به لیست برخی از این کتاب‌ها اشاره می‌نماییم؛
  1. سیره تربیتی اخلاقی پیامبر و اهل‌بیت‌علیهم‌السلام در خانواده، از اسد‌الله طوسی
  2. نوجوان در نقش شکیبایی، حسین امیری
  3. خانواده موفق ارتباط والدین و فرزندان، علی حسین‌زاده
  4. خشت اول مسئولیت، ابوالفضل ابراهیمی
  5. این نقش‌ها واقعی است، سیدمهدی خطیب
  6. نبض ازدواج را بگیرید، مهدی عباسی
  7. الگوی انسان کامل با رویکردی روان‌شناختی، ابوالقاسم بشیری
  8. هفت‌روش پی‌گیری از انحرافات جنسی، هادی‌ حسین‌خانی
  9. خانواده پویا
  10. تعلیم و تربیت دینی، ابوالفضل ساجدی
  11. اسلام و چالش‌های زندگی مدرن، علی مصباح
  12. نگرش و ایمان، هادی رزاقی
  13. سیره تربیتی ـ اخلاقی ائمه در خانواده، اسد‌الله طوسی
  14. تربیت دینی از دیدگاه امام¬ علی(ع)، مهدی ابوطالبی
  و ده‌ها کتاب دیگر...
   

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/4072

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه