چهارشنبه: 30 خرداد 1403

شما اینجا هستید

بایدها و نبایدهای اقتصاد مقاومتی در نگاه آیت الله اراکی

  بایدها و نبایدهای اقتصاد مقاومتی در نگاه آیت الله اراکی

  به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی روابط عمومی، آیت الله اراکی در گفتگو با قبس به تشریح بایدها و نبایدهای اقتصاد مقاومتی پرداخت.

  ایشان در ابتدا با اشاره به تفاوت اقتصادها از لحاظ توان مقاومتی، خاطرنشان کرد: اقتصادها به تفاوت انسان‌هایی که عناصر فعال این اقتصاد به شمار می روند، از لحاظ توان مقاومتی متفاوتند و اقتصادهای آزاد توان مقاومتشان بیشتر از اقتصادهای بسته و متمرکز است.

  وی افزود: اقتصادهای برخوردار از عناصر اسلامی توان مقاومت را در اقتصاد بالا می‌برند. یکی از این عناصر، استقلال در اقتصاد یا خودکفایی اقتصادی است که در مقابل سود بیشتر اقتصادی،‌ به عنوان هدف برتر در اقتصاد اسلامی می باشد.

  آیت الله اراکی تأکید کرد:‌ دو عنصر در بالارفتن توان مقاومت اقتصاد مؤثر می باشند؛ یکی عنصر انسانی مؤمن و دیگری خود سیستم که ما معتقدیم این دو عنصر در اقتصاد ایران در حد خوبی فراهم می باشد.

  استاد اقتصاد حوزه علمیه با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی دارای ضلع های مهمی است که در تحقق یک اقتصاد پویا نقش بالایی دارند،‌ اظهار داشت:‌ ضلع اول در اقتصاد مقاومتی، اعتماد به نیروی خودی در تحقق اهداف بلند اقتصادی است. یعنی در دستیابی به هدف‌‌های والا، اعتماد به نیروهای ذاتی و امکانات و استعدادات درونی، نقش مهمی دارد.

  ایشان قناعت و صرفه جویی را ضلع دوم اقتصاد مقاومتی، عنوان نمود و یادآور شد: از یک طرف باید در هزینه ها صرفه جویی کرد و با مدیریت و تدبیر با کمترین هزینه بهترین نتیجه را بدست آورد و از طرف دیگر نیز باید در بهره برداری از درآمدها، منابع و امکانات حد تعادل رعایت شود.

  وی افزود: تجمل گرایی، مصرف گرایی و اشتیاق افراطی به استفاده از مارک ها و اجناس خارجی، آفت هایی است که کشور را در شرایط فشار اقتصادی، دچار معزل می کند و از هدف های بلند عقب نگه می دارد که باید با تدبیر،‌ برنامه ریزی و مدیریت قوی، ‌جهت دهی صحیحی در رفتار مصرفی جامعه صورت گیرد.

  آیت الله اراکی در بیان ضلع سوم اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کرد:‌ بسیج نیرو و امکانات در کنار کار مضاعف، ضلع سوم اقتصاد مقاومتی است که با قرار گرفتن در مسیر اهداف اقتصادی دولت، توان کشور را در راه اهداف بزرگ افزایش می دهند.

  ایشان تلاش در بالابردن‌ سطح کیفی را ضلع چهارم اقتصاد مقاومتی معرفی کرد و گفت: ضلع چهارم اقتصاد مقاومتی بهتر کار کردن است یعنی تلاش در بالابردن‌ سطح کیفی کارها که احتیاج به همت، حوصله، بکارگیری استعدادها و ذوق و سلیقه دارد.

  وی دفع هجوم و توطئه‌های دشمن را ضلع پنجم اقتصاد مقاومتی برشمرد و اظهار داشت: برخورد با کارشکنی‌ها و مانع‌تراشی‌های دشمن و عدم انفعال در برابر توطئه‌ها و فشارهای دشمن یکی از اجزاء اقتصاد مقاومتی می باشد.

  آیت الله اراکی با اشاره به اینکه باید در برابر این هجمه ها برخورد فعال داشته باشیم،‌ یادآور شد: برخورد فعال با توطئه دشمن با حفظ روحیه، دور زدن توطئه دشمن و برگرداندن این توطئه به سمت دشمن تحقق می یابد.

  ایشان شناسایی نقاط ضعف دشمن را ضلع آخر اقتصاد مقاومتی بر شمرد و افزود: باید تلاش کنیم نقاط ضعف دشمن را در این رویارویی و برخورد پیدا کنیم و در نقاط ضعف دشمن به دشمن ضربه وارد کنیم و دشمن را از کاری که بر علیه ما می‌کند، پشیمان کنیم.

  وی همچنین با اشاره به نقش حوزه در تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار  داشت: حوزه باید در پرداختن به ارزش ها  و مشکلات اجتماعی پیشتاز باشد با طرح پرسش و جستن پرسش و نیز پاسخ به آن پرسش، در تبیین موضوعات مورد ابتلا جامعه تلاش کند و در حد تخصص خود زمینه را برای تحقق این ارزش ها فراهم سازد.

  آیت الله اراکی اضافه کرد: امیدواریم مؤسساتی نظیر مؤسسه امام خمینی(ره) با امکانات خوبی که در آن فراهم شده و با نیروهای فرهیخته‌ای که بحمدالله در این مؤسسه به ثمر نشسته اند بتواند پیشقدمی و ابتکار، در طرح پرسش را بوجود آورد و زمینه را برای ارائه پاسخ مناسب فراهم کند.

   

   

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/4014

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه