دوشنبه: 29 اسفند 1401

شما اینجا هستید

گزارش و خلاصه کرسی ترویجی «سلفیگری و روشن فکری دینی؛ پیوست ها و گسست ها»

  به همت گروه تاریخ اندیشه معاصر مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با همکاری دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی ها، کرسی ترویجی «سلفیگری و روشن فکری دینی؛ پیوست ها و گسست ها» برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، این کرسی ترویجی با مدیریت حجت الاسلام و المسلمین محمد بهمنی و با حضور اساتید، دانش پژوهان و علاقه مندان و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد ملک زاده و نقد و بررسی حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد جعفری و جناب آقای دکتر ابولفضل روحی روز شنبه 14/11/1396 از ساعت 18:30 در سالن اندیشه مؤسسه امام خمینی(ره) برگزار گردید.

  چکیده این کرسی ترویجی برای مطالعه تقدیم حضور می گردد:

  پژوهش حاضر به دنبال تبیین و معرفی جریان شبه وهابی در تاریخ معاصر ایران است که افرادی همچون حکمی‌زاده، خرقانی، شریعت سنگلجی، قلمداران، برقعی، مصطفی طباطبایی و برخی دیگر را در خود جای داده است این تحقیق ضمن رصد نمودن این جریان شبه وهابی در تاریخ معاصر ایران، به بررسی ارتباط و وجوه اشتراک و افتراق آن با جریان روشنفکری دینی در ایران خواهد پرداخت. 

  این پژوهش شامل دو بخش همراه با فصول مربوطه خواهد بود:

  بخش اول با عنوان جریان‌شناسی اندیشه سلفی یا شبه سلفی در تاریخ معاصر ایران، شامل دو فصل می‌باشد: در فصل اول، تاریخچه و مراحل شکل گیری تفکر سلفی؛ و در فصل دوم شاخص‌ترین رهبران یا چهره‌های تاثیرگذار این جریان معرفی خواهند شد. 

  بخش دوم با عنوان روشنفکری دینی و نسبت آن با جریان شبه سلفی در تاریخ معاصر ایران، فصول سوم و چهارم را در خود جای داده است. در فصل سوم، جریان روشنفکری دینی در ایران و در فصل چهارم نسبت این جریان با جریان شبه سلفی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. 

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/5782

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه