چهارشنبه: 17 خرداد 1402

شما اینجا هستید

گزارش فعالیت‏های مرکز آموزش‏ های آزاد

  به گزارش روابط عمومي، مديريت آموزش هاي آزاد مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در گزارشي به فعاليت هاي اين مديريت پرداخت. گزيده‏اي از اين گزارش به شرح زير مي باشد.

  مديريت آموزش هاي آزاد مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) به منظور ترويج و تقويت مباني فکري و اشاعه معارف ناب اسلامي در ميان اقشار فرهيخته جامعه تاسيس گرديده است. مهم¬ترين برنامه اين مرکز، برگزاري دورههاي طرح ولايت است که مورد تاکيد مقام معظم رهبري (دام ظله) و علامه مصباح يزدي (دامت برکاته) قرار گرفته است.

  اين دوره ها به صورت دوره هاي متمرکز 40 روزه و غير متمرکز بلند مدت برگزار مي گردد. براي اجراي دوره هاي طرح ولايت، نهادهاي رسمي و مردمي با تامين سخت افزارهاي مورد نياز، زمينه را براي انتقال مباني انديشه اسلامي به جامعه هدف خود فراهم مي کنند.

  نظام محتوايي در طرح ولايت شامل مباحثي مانند: معرفت شناسي، خداشناسي، انسان شناسي، فلسفه اخلاق، فلسفه حقوق و فلسفه سياست مي باشد که دانشجويان برادر و خواهر در طول دوره از آن بهره مند مي شوند.

  در سال 1396 طرح ولايت اقدام به برگزاري دوره هاي متفاوت و مفيدي نمود که در ادامه به شرح مختصري از اين دوره ها مي‏پردازيم.

  بيست و دومين دوره طرح ولايت سازمان بسيچ دانشجويي با شرکت 370 نفر از برادران بسيجي دانشجو در اردوگاه سيدالشهدا آبعلي و 453 نفر از خواهران بسيجي دانشجو در اردوگاه امام رضا (ع) مشهد مقدس، از تاريخ 28/4/96 الي 2/6/96 در 14 کلاس و با حضور 42 استاد برگزار گرديد.

  همچنين مرکز آموزش هاي آزاد در سال 1396 دومين دوره طرح ولايت مردمي دانشجويان را در تاريخ 10/5/96 الي 16/6/96 برگزار نمود که طي آن 374 نفر از دانشجويان برادر در 18 کلاس و زيرنظر 56 استاد در اردوگاه الجواد (ع) و مدرسه معارف اسلامي مشهد مقدس و 334 نفر از دانشجويان خواهر در 16 کلاس و زيرنظر 46 استاد در اردوگاه شهيد کاوه مشهد مقدس با معارف اسلامي آشنا شدند.

  از ديگر دوره هاي برگزار شده، دومين دوره طرح ولايت مردمي طلاب برادر مي باشد که از تاريخ 10/5/96 تا 16/6/96 با حضور 610 نفر از طلاب برادر و 70 استاد در 26 کلاس در اردوگاه امام رضا (ع) مشهد مقدس برگزار شد.

  دومين دوره طرح ولايت مردمي طلاب خواهران نيز با حضور 560 نفر از خواهران طلبه و 54 استاد در 18 کلاس از تاريخ 28/04/96 الي04/06/96 در اردوگاه شهيد کاوه مشهد مقدس برگزار شد.

  همچنين در سال 1396 دوره طرح ولايت دانشجويان و طلاب برادر و خواهر کميته امداد خميني(ره) براي اولين بار برگزار شد که در اين دوره 331 نفر از برادران در زائرسراي کرامت مشهد مقدس از تاريخ 28/04/96 الي 02/06/96 در 12 کلاس و زير نظر 36 استاد و 334 نفر از خواهران در اردوگاه ثامن الائمه (ع) مشهد مقدس از تاريخ10/05/96 الي 16/06/96 در 10 کلاس و زيرنظر 30 استاد، شرکت کردند.

  با توجه به موفقيت‌هاي دروس مباني انديشه‌ي اسلامي، درخواست‌هاي مکرري براي انتقال اين معارف به سطوح پايين‌تر از دانشجويان و طلاب، از اين مرکز شده است. در همين راستا مرکز آموزش هاي آزاد، مباني انديشه اسلامي را در سه سطح تدوين کرده است.

  سطح يک شامل چهار مقطع: 1. گروه سني الف (پيش دبستاني)؛ 2. گروه سني ب (اول و دوم و سوم ابتدايي) و گروه سني ج (چهارم و پنجم و ششم ابتدايي)؛ 3. متوسطه‌ي اول (سال‌هاي هفتم و هشتم و نهم)؛ 4. متوسطه‌ي دوم (سال‌هاي دهم و يازدهم و دوازدهم) مي باشد که تدوين متون اين سطح در اين چهار مقطع از سال 1395 آغاز شده است و در حال گذراندن مراحل آخر براي رسيدن به مرحله‌ي چاپ مي‌باشد.

  دانشجويان و طلاب، مخاطبان اصلي سطح دو محسوب ميþشوند و فعلاً عمده‌ فعاليت اين حوزه، طرح ولايت است. کتاب‌هاي مربوط به اين سطح هر سال بعد از هر دوره تدريس، مورد بازبيني و نقد و ارزيابي قرار مي‌گيرند و با اعمال نکات اصلاحي ارتقا مي‌يابند. در سال 1395 نيز يک مرحله اصلاح و ارتقا درباره‌ هر شش کتاب انجام شد و در سال جاري نيز جلسات نقد و ارزيابي و بازبيني به عنوان آخرين مرحله در حال اجرا است.

  سطح سوم، تخصصي‌ترين سطح آموزش مباني انديشه‌ اسلامي است که تأليف کتاب‏ها در اين سطح بعد از مرحله‌ تعيين سرفصل‌ها و سياست‌هاي تأليف آغاز خواهد شد.

  با توجه به افزايش درخواست ها براي برگزاري دوره هاي طرح ولايت، مرکز آموزش هاي آزاد، تربيت مدرس اساتيد مورد نياز اين دوره ها را ضروري دانست و به اين منظور با برگزاري متعدد دوره هاي تربيت مدرس در تلاش است تا زمينه ساز گسترش آموزش مباني انديشه اسلامي باشد.

  با توجه به ضرورت جامعيت اساتيد در مجموع انديشه هاي بنيادين از سال 1395 براساس مصوبه شوراي سياست گزاري آموزش هاي آزاد، دوره هاي تربيت مدرس به صورت جامع يعني شش درس برگزار مي شود.

  اولين دوره تربيت مدرس جامع که براي شش درس طرح ولايت برنامه ريزي شده در مهرماه سال 1395 آغاز شد. در طول سه ترم و هر ترم دو درس، و هر درس 4 واحد شامل 2 واحد آموزشي و 2 واحد کارگاهي است، برگزار گرديد.

  با توجه به حساسيت و اهميت تدريس مباني انديشه اسلامي از تعداد 278 نفر ثبت نام کننده، پس از مصاحبه علمي، 117 نفر توانستند مجوز شرکت در دوره را کسب نمايند.

  براي اولين بار نيز دوره تربيت مدرس خواهران از بهار 1396 آغاز شده است که از تعداد 41 متقاضي طلاب خواهر، تعداد 27 نفر توانستند در ارزيابي هاي اوليه موفق شوند و مجوز شرکت در دوره را کسب کنند که در حال حاضر نيز مشغول گذراندن آموزش هاي دوره هستند.

  دومين دوره جامع نيز از مهرماه 1396 آغاز شد. براي اين دوره نيز 138 نفر در آزمون ورودي شرکت کردند که از اين تعداد 71 نفر توانستند در ارزيابي هاي اوليه حائز امتياز لازم شوند و مجوز شرکت در دوره را کسب نمايند.

  واحد امور اساتيد در پي برگزاري دومين دوره تربيت مدرس است و به حول و قوه الهي براي تأمين نيازهاي مرکز در هر نيمسال تحصيلي دوره جديدي آغاز خواهد شد.

  يکي ديگر از برنامه هاي اين واحد، شناسايي اساتيد توانمندي است که در زمينه تدريس دروس شش گانه طرح ولايت تسلط بالفعل دارند. اين واحد قصد دارد به تدريج توانايي اساتيد فعلي را با برگزاري دوره هاي مختلف در دروس شش گانه افزايش دهد، به نحوي که در حد امکان هر استادي قابليت تدريس در شش درس را داشته باشد.

  برگزاري ميزگردها و نشست هاي تخصصي در موضوعاتي است که در مباني انديشه اسلامي نياز به بررسي و واکاوي بيشتري دارد از ديگر برنامه هاي اين واحدمي باشد. هدف از اين برنامه، اولا هم انديشي و استفاده از تجربيات ديگر اساتيد و ثانيا تعميق مباحث و بررسي ابعاد مختلف آن به منظور تحکيم يا تجديد نظر در آن مباحث مي باشد.

  تشکيل گروه هاي اجتماعي براي اساتيد هر درس نيز از ديگر برنامه هاي اين واحد است. در اين گروه ها، اساتيد با انتقال تجربيات و استفاده از تجربيات ديگر اساتيد در جهت هم افزايي تلاش خواهند کرد.

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/5673

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه