چهارشنبه: 26 مرداد 1401

شما اینجا هستید

کشف عوامل دین گرایی و دین گریزی از جمله ضرورت هایی است که باید به آن توجه کرد

  حجت الاسلام دکتر «ابوالفضل ساجدی» در گفت وگو با خبرنگار اندیشه شبستان عنوان کرد؛
  کشف عوامل دین گرایی و دین گریزی از جمله ضرورت هایی است که باید به آن توجه کرد.
  حجت الاسلام دکتر «ابوالفضل ساجدی» در گفت وگو با خبرنگار اندیشه شبستان اظهار کرد: طی این نشست گزارشی از فعالیت های قطب علمی فلسفه دین در طول سال های گذشته و همچنین برنامه های آتی برای حجت الاسلام شیخ «شفیق جرادی» ارایه شد.
  مدیر قطب علمی فلسفه دین ادامه داد: شفیق جرادی، از جمله متفکرانی است که در مسیر بررسی وضعیت فکری جوامع عربی به ویژه لبنان فعالیت هایی دارد. ما نیز در راستای پرسش های اعتقادی و شبهات جدید مطرح در حوزه فلسفه دین و پرسش های جدیدی که جامعه اسلامی و تمدن اسلامی و اندیشمندان و جوانان با آن مواجهند، با او دیداری داشتیم. وی در این موارد کتاب هایی را هم تالیف کرده است.
  دکتر ساجدی با بیان اینکه این دیدار در راستای گسترش فعالیت های قطب علمی فلسفه دین در سطح بین الملل انجام گرفت، تصریح کرد: به دلیل شباهت فراوانی که میان شرایط فکری و فرهنگی در میان کشورهای اسلامی وجود دارد و از طرف دیگر فعالیت هایی که برخی روشنفکران غرب زده برای محدودسازی اسلام اصیل دارند، این دیدار انجام و در آن گزارش هایی از فعالیت های دو طرف ارایه شد.  
  وی اضافه کرد: قرار شد در راستای توسعه فعالیت های قطب علمی فلسفه دین، فعالیت های مشترکی را در آینده دنبال کنیم که از جمله آنها می توان به برگزاری نشست های مشترک میان نخبگان ایرانی و کشورهای اسلامی، همچنین بررسی وجوه مشترک و اختلاف میان فضای فرهنگی ایران و کشورهای عربی، تفاوت نیازهای فرهنگی میان این دو، اشاره کرد.
  مدیر قطب علمی فلسفه دین تاکید کرد: به دلیل اینکه اکنون در مسیر رشد تمدن اسلامی حرکت می کنیم، اهمیت وافری دارد که در عرصه علم تحرک مضاعفی داشته باشیم، در این میدان برخی به دلیل گرایشات غربی و نشناختن ظرفیت های اسلام، پرسش ها وشبهاتی را در فضای فکری مطرح می کنند که عقاید دینی، آموزه های اسلامی، جایگاه علم و آموزه های اسلامی و کارکرد آن در شرایط جاری، قلمرو اجتماعی و سیاسی اسلام، جایگاه معنویت اسلامی را مورد هدف قرار می دهند و با تاثیرپذیری از فرهنگ غرب، در مسیر تغییر وضعیت فکری و فرهنگی کشورهای اسلامی بر می آیند.
  عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در ادامه بیان کرد: قطب فلسفه دین در چنین شرایطی لازم می داند که فعالیت های بین المللی را توسعه داده و از طرف دیگر نیازهای نخبگانی کشورهای همسایه را بشناسد و تلاش کند تا آثار موجود در مراکز فرهنگی ایران را به ممالک عربی معرفی کند. البته در این مسیر ضرورت آشنایی با زبان های خارجی از جمله زبان عربی، برای نخبگان و طلاب و اندشمندان اسلامی باید مورد توجه قرار گیرد، همچنین یکی از گام های لازم در این مسیر شناسایی پرسش های تازه ای است که جوانان نسبت به اسلام با آن مواجه هستند.
  استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه تمدن اسلامی در حال رشد و در عین حال در مواجهه با تمدن غرب است، ابراز کرد: با توجه به این مساله باید به پرسش ها پاسخ داد. کشف عوامل دین گرایی و عوامل دین گریزی و فاصله گرفتن از دین از جمله ضرورت هایی است که باید درصدد کشف آنها بر آییم تا بتوانیم با همکاری سایر نخبگان در کشورها برای رشد اسلام، گام های تازه ای برداریم و این دیدار از جمله اقداماتی است که در این راستا برگزار شد.
  حجت الاسلام دکتر ساجدی تصریح کرد: در دیدار با رییس موسسه معهدالمعارف الحکمیه، بنا شد تفاهم نامه ای را به امضا برسانیم که در حال حاضر تفاهم نامه به تصویب رسیده و به زودی مکتوب می شود. در پی عقد این تفاهم نامه از نخبگان حوزه فلسفه دین و شخصیت های بین المللی مطرح در این حوزه نیز دیدار می کنیم.
  وی در پایان خاطرنشان کرد: مشارکت موسسه لبنانی در برگزاری برخی همایش‌های بین المللی، همکاری در نگارش و ترجمه دانشنامه فلسفه دین و ترجمه و نشر برخی آثار ممتاز پژوهشگاه به زبان عربی از اهم توافقات صورت گرفته بین پژوهشگاه و معهدالمعارف الحکمیه لبنان است.
   
  این گفتگو در حاشیه برگزاری نشست مشترکی میان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و معهدالمعارف الحکمیه لبنان برگزار شد. در این نشست صمیمی که با حضور حجت‌الاسلام «محمد عرب صالحی»، رییس پژوهشکده حکمت و دین پژوهی، حجت‌الاسلام دکتر «ابوالفضل ساجدی»، مدیر قطب علمی فلسفه دین و حجت الاسلام شیخ «شفیق جرادی»، رییس موسسه معهدالمعارف الحکمیه لبنان در قم برگزار شد تعاملات علمی دو نهاد در زمینه فعالیت های علمی پژوهشی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/6014

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه