دوشنبه: 26 مهر 1400

شما اینجا هستید

کرسی ترویجی «تعلیم و تربیت ارزشها؛ چیستی و قلمرو آن» برگزار شد

  به همت گروه علوم تربیتی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با همکاری دبیرخانه کرسی ها و انجمن تعلیم و تربیت اسلامی حوزه، کرسی ترویجی «تعلیم و تربیت ارزش ها؛ چیستی و قلمرو آن» برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، کرسی ترویجی «تعلیم و تربیت ارزشها؛ چیستی و قلمرو آن» با حضور اساتید، دانش پژوهان، پژوهشگران و علاقه مندان با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید احمد رهنمایی و نقد و بررسی حجج اسلام آقایان: دکتر عباسعلی شاملی و دکتر علی لطیفی روز چهارشنبه، 9/12/1396 از ساعت 10 الی 12 در سالن اندیشه مؤسسه امام خمینی(ره) برگزار گردید.

  حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید احمد رهنمایی، مدیرکارگروه « تعلیم و تربیت ارزش ها» با اشاره به پرسش اصلی بحث گفت: ماهیت تعلیم و تربیت ارزش ها و قلمرو آن موضوع این نشست علمی است که پیش در آمدی بر موضوع «رویکردهای قرآن در تعلیم و تربیت ارزش ها» می باشد و امیدواریم بتوانیم در آینده به رویکردهای قرآنی بپردازیم که بحث اصلی ما هم همان است و بحث تعلیم و تربیت ارزش ها یک مقدمه است.

  وی با اشاره به این که یکی از عناوین این بحث، تعلیم و تربیت ارزش ها؛ ارزش و ارزش گذاری می باشد تأکید کرد: بدون ارزش و ارزش گذاری نمی توان  به زندگی انسان تعریف مشخصی ارائه کرد بلکه بهای هر انسانی به بهایی است که برای زندگی خود در نظر می گیرد، حتی کسانی که زندگی را پوچ می دانند برای زندگی خود نوعی ارزش گذاری نموده اند و البته ارزش گذاری آن ها از نوع منفی است یعنی ارزش گذاری می تواند منفی یا مثبت باشد.

   دکتر رهنمایی اظهار داشت: ارزش گذاری بر همه ساحت های وجودی انسان سایه افکنده است و تمامی فعل و انفعالات از خوردن تا خوابیدن و زندگانی تا مرگ و از دنیا تا آخرت را در برگرفته است.

  وی با تأکید بر لزوم دانستن فلسفه ارزش ها تصریح کرد: در ساحت اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی، دینی، سیاسی، حقوقی، ملی، بین المللی و هر ساحت دیگر از ساحت های علوم انسانی جا دارد که ما بدانیم فلسفه این همه بایدها و نبایدها چیست و به نوعی فلسفه ارزش ها پیش نیاز همه علوم انسانی خواهد بود.

  دکتر رهنمایی خاطرنشان کرد: ما فلسفه ارزش ها را به عنوان پیش نیاز برای تعلیم و تربیت، حقوق، اقتصاد، سیاست و در همه مواردی که انسان ها در حوزه رفتار ارادی خود با آن علم و دانش سروکار دارند؛ لازم می دانیم. یعنی هر کاوش‏ گری در مقام واکاوی مبانی و اصول و روش های علوم انسانی به درک فلسفه ارزش ها نیازمند است و باید به آن توجه کند.

  عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: عنوان اصلی در تعلیم و تربیت ارزش ها در ادبیات و اصطلاح زبان انگلیسی تحت عنوان « Values  education » می باشد یعنی منظور ما «تعلیم و تربیت ارزش ها» با مفهوم لاتین آن می باشد و بر اساس همان مفهوم، معانی به درستی به دست می آید.

  وی ادامه داد: ما در صدد بررسی و شناسایی شاخص ها و موازینی هستیم که می تواند ارزش های مثبت را از ارزش های منفی بازشناسی کند. بنابراین موضوع محوری تعلیم و تربیت ارزش ها، خود ارزش ها هستند.

   دکتر رهنمایی گفت: ما باید اصول کلی تعلیم و تربیت ارزش ها را رواج بدهیم که در تمام تربیت ها از ان استفاده شود یعنی از 50 سال قبل، تعلیم و تربیت شامل جامعه شناسی، روان شناسی و ... می باشد و اکنون تربیت دینی از تربیت حقوقی و ... متمایز شده است بنابراین نواقصی در انواع تربیت ها وجود دارد که باید برطرف کنیم.

  در ادامه این نشست علمی حجت الاسلام و المسلمین دکتر عباسعلی شاملی گفت: این بحث، بحث نویی در حوزه، کشور و در سطح جهانی می باشد و از سال 1990 میلادی به این طرف در غرب و آمریکای شمالی، شیفت ارزشی ایجاد شده است و سکولاریسم، لیبرالیسم و ... تبلور یک تغییر و شیفت ارزشی می باشد.

  شاملی تصریح کرد: ما باید بحث اسلامی سازی تعلیم و تربیت و ارزش ها را جدی بگیریم و باورها و ارزش های اسلامی و انسان شناسی و انسان کامل را در نظر داشته باشیم.

  در ادامه این بحث حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی لطیفی گفت: علم اخلاق می تواند وظیفه تعلیم و تربیت ارزش ها را برعهده داشته باشد یعنی علم اخلاق می تواند کارکرد تعلیم و تربیت ارزش ها را هم دارا باشد.

  وی افزود: این بحث باید بیش از پیش بررسی شود و به صورت کلی باید باید بگویم که به جای این مباحث اسلامی سازی علوم انسانی بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد.

  لطیفی اظهار داشت: باید مطالعات بنیادی تر در راستای تعلیم و تربیت ارزش ها انجام شود و علاوه بر آن به ادبیات انتقادی در راستای ارزش ها نیز توجه لازم داشته باشیم.

  حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمدصادق موسوی نسب، معاون آموزشی مؤسسه امام خمینی(ره) به عنوان یکی از اساتید حاضر در پایان این نشست علمی اظهار داشت: ما تعلیم و تربیت ارزش ها را باید طوری تعریف کنیم که کاری از سنخ تربیت اخلاقی و دینی باشد.

  و در پایان؛ چکیده مقاله علمی سخنرانی جهت مطالعه و استفاده بهتر از این نشست علمی تقدیم علاقه مندان می گردد.

  از منظر تعليم و تربيت ارزش ها خود ارزش ها، علاوه بر افراد ارزش باور ارزش مدار، موضوع محوري تعليم و تربيت قرار مي گيرند. بدين ترتيب، تعليم و تربيت با همة عناصر و كاركردش مشتمل بر تبيين، توجيه، تثبيت، افزايش، توسعه، پرورش، پالایش، پیرایش و ... فرايندي است كه در خصوص ارزش ها به مثابة يك موضوع محوري نيز انجام مي پذيرد.

  بر اساس تعليم وتربيت ارزش ها، ارزش هاي مثبت (فضيلت ها) بايد به گونه اي تحت تأثير فرايند تعليم و تربيت قرار گيرند كه پيرو آن انسان هاي برخوردار از شخصيت سالم مجذوب آن ارزش ها شوند، همچنان كه روند تعليم و تربيت ارزش هاي منفي (رذائل) نيز بايد به گونه اي باشد كه رذائل در نظر انسان هاي برخوردار از شخصيت سالم منفور گردند و كسي تمايلي به اتصاف و التزام عملي به آنها نداشته باشد.

  به عبارتي، مي خواهيم به عنوان مثال بدانيم ارزش هايي چون عدالت، كرامت، حيا، عفت، تقوا، توكل، شكر، صبر و نظاير آن چيستند و چگونه بايد مورد بازشناسي و شناساندن و بازپروري و ارزش گذاري و معرفي و توجيه و افزايش و تثبيت و توسعه قرار گيرند تا افراد خود به خود براي اتصاف و التزام به آنها اقدام نمايند و در نتيجه، اهل اين ارزش ها و برخورداران از آنها به آساني از نابرخورداران ارزش ها بازشناسي شوند؟ متقابلا، مي خواهيم دريابيم ارزش هايي چون ظلم، لئامت، پرده دري، پلشتي، ناپاكي، خودمحوري، ناسپاسي، بي قراري و نظاير آن چيستند و چگونه بايد مورد بازشناسي و شناساندن و پرهیز و ارزش گذاري و معرفي و توجيه و بيم دهي قرار گيرند تا افراد خود به خود از اتصاف و التزام به آنها گريزان باشند؟

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/5824

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه