دوشنبه: 26 مهر 1400

شما اینجا هستید

چکیده علمی ضرورت برگزاری همایش آسیب‌های فرهنگی خانواده

  مؤسسه امام خمینی (ره) با همکاری برخی  نهاد ها و سازمان های علمی و فرهنگی همایش «آسیب های فرهنگی خانواده» با محوریت «واکاوی جامعه شناختی پدیده تجرد» را برگزار می نماید.

  به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، این همایش نیم روزه با سخنرانی خانم دکتر صادقی، استاد دانشگاه تهران؛ خانم دکتر روح افزا، مدیر رصد و آمار شورای فرهنگی اجتماعی، شورای عالی انقلاب اسلامی؛ روز پنج شنبه 3/12/1396 از ساعت 8:30 الی 12 در قم، بلوار جمهوری اسلامی، مؤسسه امام خمینی(ره)، سالن اجتماعات برگزار می شود.

  گفتنی است بعد از پایان سخنرانی، میز گرد علمی با حضورحجج اسلام آقایان دکتر محمدرضا زیبایی نژاد و دکتر قاسم ابراهیمی پور و خانم دکتر علاسوند و با حضور دانش پژوهان، اساتید، پژوهشگران و علاقه مندان برگزار می گردد.

  واکاوی جامعه شناختی پدیده تجرد

  خانواده به لحاظ تاریخی یکی از قدیمی ترین و به لحاظ اجتماعی یکی از مهم ترین و بنیادی ترین نهادهای اجتماعی است که در طول حیات تاریخی خود بویژه در چند دهه اخیر، تحولات زیادی در جایگاه، ساختار، نقش و کارکرد خود تجربه کرده است. از منظر ادیان الهی بویژه اسلام، نهاد خانواده، نهادی مقدس با اهداف و کارکردهای منحصر بفرد معرفی شده است. تقدس بخشی به این نهاد، ترغیب عموم به ازدواج در شرایط مقتضی، تامین ملزومات هنجاری برای تنظیم روابط درونی این نهاد، تمهید مکانیسم های لازم برای حفظ و پایداری آن با هدف تامین کارکردهای فردی و اجتماعی حیاتی و... بخشی از سیاست های تدوینی اسلام در خصوص شکل گیری و استمرار این نهاد اجتماعی است.

  نهاد خانواده نیز همچون سایرنهادهای اجتماعی سنتی در جهان معاصر و تحت تاثیر فرایند های توسعه مدرن و پسامدرن، تحولات زیادی را تجربه کرده اند. از این میان، نهاد خانواده به دلیل اقتضائات خاص به ویژه صبغه دینی و اخلاقی غالب، بیش از سایر نهادها، دستخوش تحولات گسترده، بنیادین و بعضا ویرانگر شده است.

  جامعه ایران نیز به عنوان یک جامعه دینی به اعتبار عضویت در جامعه جهانی از موج این تحولات برکنار نمانده و در تمام سطوح نهادی و ساختاری بویژه در ارتباط بانهاد خانواده با وضعیت ها و چالش های غیرمنتظره ای مواجه شده است. ضعف تمایل به ازدواج، بالارفتن سن ازدواج، افزایش طلاق، افزایش خانواده های تک والدینی، ظهور برخی بدیلها همچون ازدواج سفید، و افزایش کمی تجردهای قطعی بویژه در ناحیه دختران تنها بخشی از این چالش هاست که آسیب‌ها و عوارض روانی و اجتماعی در خور توجهی را موجب شده است.

  واکاوی علل و عوامل موثر در بروز و استمرار این وضعیت ها، تحلیل پیامدها و عوارض قهری و اجتناب ناپذیر آن، شناسایی راههای محتمل برای کاهش این عوارض و احیانا برون رفت از این اوضاع و در نهایت تحکیم و تثبیت خانواده؛ هم اندیشی و همفکری اندیشمندان و نخبگان حوزوی و دانشگاهی رامی طلبد. بدین منظور موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره، باهدف بررسی ابعاد و زوایای یکی از این چالش ها یعنی تجرد در قالب سه نشست تخصصی پیرامون علل و عوامل ایجاد این آسیب، پیامدهای اجتماعی آن و راهکارهای برون رفت از این آسیب، توسط محققان و پژوهشگران این حوزه، در صدد برگزاری همایشی نیم روزه برآمده است تا با عنایت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بتواند گامی مثبت در جهت رفع آسیب های اجتماعی جامعه اسلامی و تعالی منزلت خانواده قدم بردارد.

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/5808

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه