چهارشنبه: 26 مرداد 1401

شما اینجا هستید

همواره بیش‌ترین آزارها متوجه رهبر جامعه دینی است

  عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به آزار و اذیت‌های قوم بنی‌اسرائیل نسبت به حضرت موسی‌علی‌نبیناوآله‌وعلیه‌السلام گفت: پیامبر اکرم‌صلی‌الله‌علیه‌وآله از حضرت موسی بیشتر اذیت شد و فرمود: هیچ پیامبری به اندازه من اذیت نشده است. بر اساس روایاتی که در «کمال الدین صدوق» آمده است، آزار و اذیتی که به امام زمان‌عجل‌الله‌تعالی‌فرجه می‌رسد، بیش از آزار و اذیتی است که به پیامبر اسلام رسیده است. تعجبی ندارد که در حال حاضر نیز، رهبری عزیز، در این کره خاکی بیش از همه اذیت شود؛ راه صحیح این است که او را کمک کنیم؛ یعنی راه را بشناسیم و باور کنیم و غمخوار او باشیم؛ باور کنیم امروز کلید راه صحیح به دست اوست و البته خداوند نیز بیشتر به او عنایت و توجه دارد.

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در جمع طلاب سفیران هدایت امام صادق‌علیه‌السلام تهران، ضمن تسلیت وفات حضرت معصومه‌سلام‌الله‌علیها به مقایسه وضع حوزه علمیه در عصر حاضر و دوره پهلوی پرداخت و افزود: هفتاد سال پیش، حوزه وضع مطلوبی نداشت و آخوندی، به‌نوعی گدایی محترمانه تلقی می‌شد.

  علامه محمدتقی مصباح یزدی با اشاره به این‌که با انقلاب اسلامی، نفخه رحمت در جامعه دمیده شد و کسی مانند امام خمینی‌(ره) ظهور کرد و نه تنها اسلام را در ایران، بلکه در جهان، مطرح کرد، ادامه داد: اگر بخواهیم ببینیم جایگاه روحانیت در جامعه چیست، باید ابتدا به این پرسش پاسخ بدهیم که جایگاه دین، در جامعه چیست؟ چون روحانیت، نماد دین تلقی می‌شود.

  وی با بیان این‌که زمانی مردم، دین را از افتخارات خود و جامعه می‌دانستند و لذا پرسش درباره جایگاه دین در جامعه، جای طرح نداشت، افزود: امروز در دنیا، مسئله سکولاریسم، مسئله‌ای جدی در محافل علمی است و این سؤال را مطرح می‌کند که آیا واقعا بشر، احتیاجی به دین دارد یا خیر و اگر دارد، قلمرو و جایگاه آن کجاست.

  عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: بر این اساس جامعه‌شناسان سکولار، افراد را بر اساس نوع نگاهشان به دین، به چند دسته تقسیم می‌کنند؛ دسته اول، کسانی هستند که همه امور زندگی را به دین، مرتبط می‌دانند که این عده از نگاه جامعه‌شناسان، افراطی‌ها هستند! عده دیگری نیز کاملا با دین مخالفند و دین را مزاحم زندگی و پیشرفت بشر می‌دانند که این عده تفریطی‌ها تلقی می‌شوند؛ اما متعدل‌ها از نگاه این افراد، کسانی هستند که معتقدند چون بشر باید آزاد باشد، باید او را در داشتن یا نداشتن دین، ‌ازاد گذاشت؛ هر چند دین برای زندگی و جامعه، ضرورتی ندارد، اما، نباید مانع دین‌داری عده‌ای شد که دوست دارند دین داشته باشند!

  وی افزود: در بین مؤمنان به خدا و حتی بین مسلمانان کسانی هستند که فقط در اسم، مسلمان و دین‌دار هستند و شاید برخی مناسک دینی را هم به جای بیاورند، اما به آن‌چه دین گفته، باور ندارند.

  آیت الله مصباح با اشاره به این سئوال که آیا دین برای انسان مهم است و آیا دین، فایده‌ای دارد یا خیر؟ ادامه داد: گرایش غالب در بین روشن‌فکران این است که دین برای زندگی بشر، ضرورتی ندارد؛ این، همان سکولاریسم است؛ چرا که سکولاریسم یعنی جدایی دین از عرصه‌های جدی زندگی انسان.

  وی افزود: در بسیاری از کشورها و در بین مسئولان آن‌ها، کسانی هستند که اعتقادی به دین ندارند؛ برخی مانند صدام، به خاطر جلب توجه مردم، شعار دینی سر می‌دهند؛ برخی هم مانند سران سعودی، خود را خادم الحرمین می‌خوانند، اما با صهیونیست‌ها موافق بوده و نوکر آمریکا هستند! حتی در داخل کشور اسلامی خودمان، رگه هایی از سکولاریسم در مسئولان رده بالای کشور، وجود دارد.

  استاد اخلاق حوزه علمیه قم اظهار داشت: ما که طلبه شدیم، باید ابتدا جواب این سئوال را بیابیم، شاید عده‌ای برای ثواب به حوزه آمده‌اند؛ اگر چنین است، کارهای دیگری هم وجود دارد که ثواب و اجر دارد؛ چنین نیت و انگیزه‌ای، مسئولیت‌زا نیست و انسان را به تفکر برای شناخت تکلیف و انجام آن وادار نمی‌کند. کسی که قرار است عمرش را در راه تحصیل علوم دینی بگذارد و به عنوان قشری از اجتماع، وظیفه تحصیل و ترویج دین در جامعه را بر عهده بگیرد، باید بداند، تکلیف او چیست؟

  آیت الله مصباح یزدی همه مفاسد موجود در نظام اسلامی را ناشی از ضعف دین دانست و افزود: همه مفاسد، بستگی به دو عامل دارد؛ یکی شناخت دین و دیگری تقید به عمل به دین؛ به عبارت بهتر همه مفاسد یا ریشه در ندانستن حقیقت دین دارد و یا ناشی از تنبلی و عدم تقید به انجام وظیفه دینی است؛ اگر این دو رکن، حل شود، نه تنها مشکلات جامعه که مشکلات دنیا حل می‌شود.

  وی با اشاره به گستره معارف دین گفت: سعادت دنیا و آخرت انسان‌ها در گرو دین است و از طرفی همه مفاسد، معلول ضعف در دین است؛ بر این اساس، پرداختن به دین مهم‌ترین وظیفه، در دنیاست و به قول معروف از نان شب واجب‌تر است.

  آیت الله مصباح با اشاره به این‌که امروز درس خواندن، مانند خواندن نماز واجب است، افزود: به عنوان کسی که هفتاد سال است در حوزه علمیه هستم به شما توصیه می‌کنم که در این مسئله به قدر کافی تفکر کنید که چرا طلبه شده‌اید و وظیفه شما چیست؛ اگر واقعا به این نکته رسیدید که این وظیفه، واجب‌ترین تکلیف شما بوده است، باید دائما به آن توجه داشته باشید و تلاش کنید. انسانی بودن زندگی ما، مرهون دین است، لذا مهم‌ترین وظیفه ما شناخت دین است؛ اگر به این نکته رسیدید و بر اساس آن تلاش کردید، حتی نفس کشیدنتان نیز عبادت خواهد بود.

  وی در ادامه در پاسخ به سئوالی از جانب مدیر حوزه علمیه سفیران هدایت امام صادق‌علیه‌السلام اظهار داشت: مسأله مدیریت جامعه برای رسیدن به هدف مطلوب و ایده‌آل، کاری بسیار پیچیده است که خداوند آن را اولا و بالذات بر عهده معصومین گذاشته است؛ اما در عین حال، همه آن‌ها موفق به تشکیل حکومت نشدند.

  وی با اشاره به این‌که از بدو تشکیل جامعه دینی، مدیران به خاطر پیچیدگی‌های زندگی انسانی و تزاحم امور با یکدیگر، با مشکلاتی مواجه بوده‌اند، افزود: داستان‌های بنی‌اسرائیل، در بخش‌های زیادی از قرآن کریم آمده است؛ بنی‌اسرائیل در حالی که مطمئن بودند موسی‌علیه‌السلام از جانب خدا آمده و از خود سخنی نمی‌گوید، باز هم با ایشان همراهی نمی‌کردند و ایشان را اذیت می‌کردند، به طوری که حضرت موسی‌علی‌نبیناوآله‌علیه‌السلام صریحا اعتراض کرد و فرمود شما که می‌دانید من از طرف خدا آمده‌ام، پس چرا اذیتم می‌کنید؟

  آیت الله مصباح یزدی با اشاره به روایتی از رسول اکرم خاطر نشان کرد: پیامبر اکرم‌صلی‌الله‌علیه‌وآله از حضرت موسی نیز بیشتر اذیت شد و فرمود: هیچ پیامبری به اندازه من اذیت نشده است.  نکته قابل توجه این‌که بر اساس روایتی که در «کمال الدین صدوق» آمده است آزار و اذیتی که به امام زمان‌(عج) می‌رسد، بیش از آزار و اذیتی است که به پیامبر اکرم رسیده است.

  وی خاطر نشان کرد: تعجبی ندارد که در حال حاضر نیز، رهبری عزیز، در این کره خاکی بیش از همه اذیت شود؛ راه صحیح این است که او را کمک کنیم؛ یعنی راه را بشناسیم و باور کنیم و غمخوار او باشیم؛ باور کنیم امروز کلید راه صحیح به دست اوست و البته خداوند نیز بیشتر به او عنایت و توجه دارد.

  گفتنی است این دیدار، 27 آذرماه سالجاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/5980

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه