چهارشنبه: 26 مرداد 1401

شما اینجا هستید

افتتاحیه چهارمین دوره تربیت مدرس جامع طرح ولایت برگزار شد

  آیین افتتاحیه چهارمین دوره تربیت مدرس جامع مرکز آموزش اندیشه‌های بنیادین (مآب) صبح روز شنبه 15آذر 1397 در سالن شهید ردانی‌پور مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (قدس سره) برگزار گردید. پذیرفته شدگان این دوره با آیت‌الله رجبی(حفظه‌الله) دیدار و از رهنمودهای ارزشمند ایشان بهره‌مند شدند.

  در این دیدار،‌ آیت الله رجبی قائم مقام محترم مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (قدس‌سره) با اشاره به آیه " أَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللّهُ مَثَلاً كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاء" به بیان خصوصیت ممتاز فرهنگ دینی پرداختند و یادآور شدند: فرهنگ اسلامی مانند یک درخت،‌ ریشه‌های معرفتی و اعتقادی آن در عمق زمین قرار گرفته و همانطور که ریشه،‌ درخت را در طوفان ها و تندبادها حفظ می‌کند، فرهنگ دینی و اندیشه اسلامی انسان را از شبهات و آسیب‌ها حفظ می‌کند.

  وی افزود: انسجام و نظام‌واره‌بودن فرهنگ دینی، نکته دیگری است که از تمثیل آیه شریفه می‌توان استفاده کرد.

  آیت‌الله رجبی با اشاره به آیه تبلیغ، خاطرنشان کرد: محور عینی و اصلی این فرهنگ، مسئله ولایت است که خداوند به فرستاده خود می‌فرماید اگر مسئله ولایت را مطرح نکند، رسالت خود را انجام نداده است.

  ایشان ادامه داد: نتیجه و سرانجام فرهنگ دینی مسئله ولایت پذیری است، در واقع امتیاز ویژه دوره ظهور، تحول سیاسی بر محور ولایت است.

  قائم مقام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (قدس‌سره) اظهار داشت: دوره های طرح ولایت با مورد توجه قرار دادن همین اصل به تقویت ریشه‌های اعتقادی و بنیادی انسان می‌پردازد و با تبیین مسائل معرفتی، به مسیری منتهی می‌شود که ولایت، محور عینی و اصلی آن می‌باشد.

  وی افزود: تمام تعالیم الهی در یک مجموعه مرتبط به هم تدوین شده است و این نظام مند بودند به عنوان اصل در معارف دینی شناخته می شود،‌ در این مجموعه نیز سعی شده این پیوند منطقی و معقول حفظ گردد.

  در بخش ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین دکتر الهی راد به بیان ویژگی های دوره تربیت مدرس جامع طرح ولایت پرداختند و تصریح کردند: طرح ولایت از طرح های بنیادین در جهت آشنایی با مبانی اندیشه اسلامی می باشد.

  وی با اشاره به تأیید و سفارش ویژه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به برگزاری دوره های طرح ولایت،‌ خاطرنشان کردند: امتیاز دوره طرح ولایت، ارائه و آموزش اندیشه های اسلامی به صورت بنیادین،‌ مستحکم و نظام مند می باشد.

  رئیس مرکز آموزش اندیشه های بنیادین مؤسسه امام خمینی (قدس‌سره)، تأکید کردند: نظارت و حساسیت خاص آیت الله مصباح یزدی (حفظه الله) بر قوت علمی، محتوایی و ارائه مستحکم و مستدل مبانی اندیشه اسلامی موجب شده تا این طرح برکات فراوانی برای دانشجویان داشته باشد.

  در ابتدای این مراسم حجت الاسلام خوش اخلاق مسئول محترم واحد تربیت مدرس مرکز مآب به ارائه گزارش از روند برگزاری چهارمین دوره تربیت مدرس جامع پرداختند.

  وی یادآور شد: با آغاز ثبت نام از متقاضیان در چهارمین دوره تربیت مدرس جامع طرح ولایت، 200 داوطلب ثبت نام کردند که پس از برگزاری آزمون کتبی و مصاحبه،‌ 48 داوطلب برای شرکت در دوره پذیرفته شدند.

  وی افزود در این دوره 6 کتاب معرفت شناسی،‌ خداشناسی،‌ انسان شناسی،‌ فلسفه اخلاق،‌ فلسفه حقوق و فلسفه سیاست، تدریس خواهد شد و داوطلبان پس از اتمام 3 ترم تحصیلی و قبولی در مصاحبه نهایی،‌ برای تدریس در دوره های مختلف مرکز مآب دعوت خواهند شد.

   

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/6003

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه