پنجشنبه: 3 خرداد 1403

شما اینجا هستید

اعتماد بیش از حد به مبانی غربی و باورنداشتن گزاره های دینی دو خطر جدی برای استقلال

  حجت الاسلام محمدرضا موسوی نسب کرمانی با اشاره به اینکه اعتماد بیش از حد برخی مسؤولان به مبانی غربی و باورنداشتن گزاره های دینی دو خطر بزرگ برای خودکفایی کشور به شمار می روند، گفت: یکی از عوامل تحقق استقلال، اسلامی سازی علوم انسانی است.

   

  حجت الاسلام محمدرضا موسوی نسب کرمانی، عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی(ره)در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با بیان اینکه یکی از شعارهای اساسی انقلاب ما «استقلال» است، گفت: استقلال یک معنای بسیار سنگین و مهمی است که انقلاب برای رسیدن به آن حرکت کرده و در این مسیر تلاش های فراوانی می کند؛ تحقق این گفتمان با چالش ها و مشکلات بسیار فراوانی روبه رو است، یعنی شعاری نیست که به زودی محقق شود.

  عضو هیأت علمی موسسه امام خمینی(ره) ادامه داد: تحقق استقلال بدان جهت است که کشورهای پرقدرت و استعمارگر بخاطر رسیدن به منافع خودشان، اجازه نمی دهند یک کشور مستقل شود و اگر حس کنند کشوری به دنبال استقلال است بر سر راه آن کشور مانع تراشی های بسیاری می کنند.

  وی با بیان اینکه یکی از علل اصلی درگیری های غرب با کشور ما این است که ما در انقلاب اسلامی به دنبال استقلال هستیم، عنوان کرد: کشور جمهوری اسلامی اگر بخواهد در راستای نیل به استقلال در عرصه های مختلف گام بردارد، موانع فراوانی بر سر راه وجود دارد که باید با همت مسؤولان برداشته شود.

  استقلال به معنای قطع رابطه کردن با کشورهای جهان نیست

  حجت الاسلام موسوی نسب کرمانی خاطرنشان کرد: ما درباره مفهوم استقلال باید متوجه باشیم که استقلال به معنای بریدن و قطع رابطه کردن با کشورهای جهان نیست، بلکه بدین معنا است که تصمیم گیری ها و سیاست گذاری هایی را که در راستای اهداف جامعه اسلامی است را خود مردم، مسؤولان و غیره بتوانند در چارچوب مرزها و حدودهای اسلامی پایه ریزی کنند.

  عضو هیأت علمی موسسه امام خمینی(ره) افزود: جمهوری اسلامی تلاش خودش را کرده و هزینه های سنگینی را در طول تاریخ چهل ساله خودش پرداخت کرده و با عایات الهی نتایج بسیار خوبی را کسب کرده است، اما باید گفت که هنوز به نقطه مطلوب دست پیدا نکرده ایم و باید با استقامت و ایستادگی این راه را به پیش ببریم؛ تحقق استقلال حقیقی، ایمان، اراده و باور مسؤولان و مردم را می طلبد.

  در عرصه ایدئولوژیک مستقل شده ایم

  وی عنوان کرد: ما در حقیقت در نظام جمهوری اسلامی در حوزه مباحث ایدئولوژیک و مباحث کلان اسلامی که مدیریت آن در دستان امام راحل بود و هم اکنون نیز تحت اشراف رهبر معظم انقلاب است، می توانیم بگوییم موفقیت بسیار خوبی کسب کرده ایم؛ جریان ولایت فقیه به خوبی در کشور ما ظهور و بروز پیدا کرده است که مدیریت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب نشان دهنده استقلال فکر، اراده و رأی و مدیریت مستقل ایشان است؛ تصمیم گیری های کلان مملکت چون از سوی این رهبران فرهیخته اتخاذ شده است در راستای استقلال و حقیقت انقلاب پیش رفته است.

  حجت الاسلام موسوی نسب کرمانی تأکید کرد: در حوزه مباحث استراتژیک و جزئی نظام که به مدیریت های خردتر نظام بازمی گردد به دلایل متعددی هنوز روح استقلال به طور کامل در آنها ظهور پیدا نکرده و نگاه های به غرب هنوز به شدت میان سیاست مداران وجود دارد و هنوز باورشان به توانمندی قرت اسلام و ولایت فقیه، آنگونه که شایسته است، شکل نگرفته است، لذا در این عرصه با حرکت های ناموفقی روبه رو هستیم.

  اعتماد بیش از حد به مبانی غربی و باورنداشتن گزاره های دینی دو خطر جدی برای استقلال

  وی با اشاره به اینکه اعتماد بیش از حد برخی مسؤولان به مبانی غربی و باورنداشتن گزاره های دینی دو خطر بزرگ برای خودکفایی کشور به شمار می روند، ابراز داشت: در مرحله استراتژی ها و خط و مشی ها باید به واقعیت ها و گزاره های دینی باور داشته باشیم، زیرا بزرگترین خطر برای استقلال کشور این است که شعارهای اسلامی سر داده شود، اما به هنگام محقق کردن شعارها به سراغ مبانی غربی بروند؛ به یقین نمی توان مبانی غربی را در کشور اسلامی محقق کرد، چراکه روح این دو با یکدیگر در تضاد است.

  حجت الاسلام موسوی نسب کرمانی اظهار داشت: دین ما پتانسیل پاسخگویی به همه نیازهای جامعه را دارد، منتهی باید در این عرصه سرمایه گذاری کرد؛ بهترین راهی که می توان استقلال کشور را حفظ کرد، این است که باورها، عزم ها و اراده های خود را بر پایه آموزه های اسلامی محکم کنیم.

  یکی از عوامل تحقق استقلال، اسلامی سازی علوم انسانی است

  عضو هیأت علمی موسسه امام خمینی(ره) یکی از عوامل تحقق نظام آرمانی اسلامی را اسلامی سازی علوم انسانی خواند و بیان کرد: تا زمانی که دانشگاه های ما علوم غربی را مطالعه می کنند و غرب را قله ترقی می دانند، نمی توانیم در عرصه استقلال علمی کار به جایی ببریم؛ البته باید از دانش دیگران استفاده کرد، اما نمی توان حرف آخر را از دیگران گرفت، اما این مسأله نباید اشتباه برداشت شود و همه چیز را بر اساس آن از غرب گرفت، بلکه باید آن بخش هایی از علوم غربی که با دین ما تطابق دارد را بپذیریم و آنجایی را که مطابقت نمی کند رد کنیم.

  وی در پایان یادآور شد: علوم انسانی ما وابستگی جدی به علومی دارد که با مبانی دینی ما همگامی ندارد؛ بر این اساس باید نخبگان علمی به عرصه ورود کنند و با اسلامی سازی علوم استقلال علمی را در کشور ایجاد کنند؛ ضروری است مبانی اصیل و به روز دینی را به دانشگاهیان و حوزویان ارائه کنیم و با این کار ایده های نوین تمدن سازی اسلامی را به سایر نقاط جهان صادر کنیم؛ این مسأله می طلبد همه نخبگان حوزوی و دانشگاهی در کنار یکدیگر تلاش کنند تا علوم انسانی، اسلامی شود.

   

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/5790

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه