دوشنبه: 31 خرداد 1400

شما اینجا هستید

آئین نکوداشت «پروفسور محمد لگنهاوزن» برگزار می‌شود

  آئین نکوداشت «پروفسور محمد لگنهاوزن» توسط قطب علمی فلسفه دین با همکاری برخی نهادهای علمی و فرهنگی کشور در بهار ۹۷ برگزار می‌شود.

  به گزارش روابط عمومی به نقل از تبیین، حجت الاسلام دکتر ابوالفضل ساجدی، مدیر قطب علمی فلسفه دین طی گفتگویی یادآور شد: آئین نکوداشت «پروفسور محمد لگنهاوزن»، توسط قطب علمی فلسفه دین با همکاری مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، دانشگاه مفید، جامعه المصطفی العالمیه، دانشگاه ادیان و مذاهب و کانون اندیشه جوان، در قم برگزار می شود.

  عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) اظهار داشت: قطب علمی فلسفه دین پژوهشگاه، در راستای تجلیل از شخصیت‌های بین‌المللی که در گسترش و تعمیق فلسفه دین با نگرش اسلامی و نقد فلسفه دین غربی تلاش نموده‌اند؛ در نظر دارد با مشارکت برخی مراکز و موسسات علمی کشور، از مقام علمی پروفسور محمد لگنهاوزن تجلیل به‌عمل آورد.

  مدیر قطب علمی فسلفه دین همچنین تصریح داشت:‌ مجموعه ‌مقالات نکوداشت پروفسور لگنهاوزن مقارن با برگزاری مراسم تجلیل از ایشان، شامل مقالات علمی اساتید حوزه و دانشگاه رونمایی خواهد شد.

  پروفسور محمد لگنهاوزن، در سال ۱۹۵۳ میلادی مصادف با ۱۳۳۲ شمسی در خانواده‌ای مسیحی کاتولیک در آمریکا به دنیا آمد. تا اینکه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه رایسِ تگزاس پذیرفته شد. پس از فارغ‌التحصیلی، در دانشگاه تگزاس جنوبی به تدریس پرداخت.

  در آنجا بود که با شماری از دانشجویان مسلمان، از کشورهای اسلامی ایران، لبنان، پاکستان، فلسطین، عربستان، اردن و نیجریه آشنا شد. این آشنایی به پژوهش بیشتر در دین و مسائل گوناگون آن و حتی تأثیر در انتخاب سمت و سوی موضوع تدریس منجر شد لذا تدریس «فلسفه دین» را انتخاب کرد.

  هم‏زمان با آن به مرور آموزه‏ های ادیان بزرگ، از جمله دین اسلام، پرداخت. به تدریج به اسلام نزدیک‏تر شد و سرانجام دین اسلام را پذیرفت. وی در سال ۱۹۸۳ در رشتۀ فلسفه، در مقطع دکتری با پایان‏نامۀ « Matters of Substance» از دانشگاه رایس فارغ التحصیل شد. در ادامه در سال ۱۹۸۴ بورس تحصیلی برای مطالعات فوق دکتری را در NEH مؤسسۀ خیریه برای مطالعات تطبیقی دریافت کرد.

  وی عمدتا در شاخه ‏های فلسفی مقدمه منطق، مقدمه فلسفه، زیبایی شناسی، فلسفه علم، علم اخلاق، فلسفه دین، متافیزیک، فلسفه هگل، فلسفه تحلیلی، منطق جدید، علم و دین، فلسفه سیاسی، تاریخ فلسفه، فرااخلاق، معرفت شناسی اخلاق، نسبی گرایی در فرا اخلاق به تدریس و پژوهش اشتغال داشته و دارد.

  آئین نکوداشت «پروفسور محمد لگنهاوزن»، با همکاری برخی نهادهای علمی و فرهنگی کشور بهار ۹۷ در قم برگزار می‌شود.

  لینک ثابت خبر: qabas.iki.ac.ir/node/5742

  آخرین اخبار

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ خوب، جامع و کامل می‌‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏‌ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.»  مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان، دانش‌پژوهان و... ادامه